wtorek, 10 czerwca 2014

Rośliny zadarniające

Ułudka wiosenna już od kwietnia zdobi rabatę, oczarowując błękitnymi kwiatami.

ułudka jako roślina zadarniająca



ułudka

 Rośnie dobrze w półcieniu i w pełnym słońcu. Potrzebuje wilgotnej ziemi, zasobnej w wapń, u mnie rośnie również  w śród młodych rododendronów, u stup starego hibiskusa, na podłożu ściółkowanym trocinami i szyszkami. Latem szczelnie okrywa podłoże, tworząc zielony kobierzec.Zimą najstarsze liście częściowo marzną i usychają, młode liście całą zimę są zielone.

ułudka przed kwitnieniem

Ściółka jest bardzo praktyczna i spełnia kilka zadań, chroni ziemię latem przed przesuszeniem,  nadmiernym nagrzaniem przed inwazją chwastów. Zimą, szczególnie kiedy okrywa śnieżna jest bardzo uboga gruba warstwa ściółki  zabezpiecza rośliny przed utratą wody i zamarzaniem podłoża. Na rabatach między wysokimi roślinami fajnie prezentują się byliny okrywowe, zadarniające. Są zimozielone, szybko się rozrastają, ładnie kwitną tworząc zwarte kobierce i piękne tło dla wyższych roślin. Mam kilka krzaków róż.

róża

Krzaki są już w sędziwym wieku, mają minimum 20 lat. Rosły takie niepozorne, wiecznie coś im dolegało. Kilka lat temu zmieniłam i miejscówkę. Na południowej stronie domu wycięłam niewielki kawałek trawnika i założyłam porządną rabatę różaną. A odchwaszczoną, piaszczystą ziemię nasypałam grubej kory, wymieszałam z  podłożem, posadziłam róże, porządnie podlałam, przykryłam ziemię korą.  Jesienią sypałam dużo trocin, wiosną trociny rozgarniałam  na rabacie. W niedługim czasie ziemia zrobiła się pulchna, żyzna, ciągle lekko wilgotna. Teren jest piaszczysty, więc nie muszę się obawiać że po ulewnych deszczach woda będzie zalegała pod korzeniami.Denerwowało mnie puste miejsce pod różami, szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy krzaki są przycinane, rabata była mało atrakcyjna. Pod różami rabatowymi do zadarnienia wykorzystałam  skalnicę cienistą (Saxifraga umbrosa L.). Jej błyszczące, skórzaste liście  zebrane w rozety, wyglądają jak małe kapustki, są dekoracyjne przez cały rok.


W pierwszym sezonie jeszcze efekt był słaby, ale teraz już się ładnie rozrosły, jeszcze jesienią podzielę nowe sadzonki rozsadzę na całą rabatę. W maju dodatkową ozdobą skalnicy są jej kwiaty.

ściółka ze skalnicy cienistej

Skalnica cienista na żyznym, wilgotnym gruncie szybko się rozrasta, tworząc żółtozielony kobierzec, dodatkowo, zacienia podłoże i zimą tworzy naturalną ściółkę, chroniąc ziemię przed wysychaniem i przed mrozem.

rabata różana

Rozchodnik ostry jest zimozielony, na przełomie maja i czerwca zakwita żółtymi, miododajnymi kwiatami, w tym okresie jest oblegany przez trzmiele. Na żyznej, wilgotnej glebie bardzo szybko się rozrasta, jest odporny na mróz, na suchym, piaszczystym gruncie rośnie słabo. W moim ogrodzie zadarnia stanowisko pod różą pnąca.

rozchodnik ostry

Od jesieni do wiosny ukwap okrywa rabatę kobiercem sinawych drobnych listków.

ukwap

Wczesną wiosną czaruje kwiatami w kolorze śliwki. Rośnie na żyznej, przepuszczalnej glebie w pełnym słońcu.


Rabatę przy oczku wypełniają zawciągi. Ich soczysta zieleń przez cały rok ładnie kontrastuje z innymi roślinami.

zawciągi nadmorskie do zadarniania

Zawciąg lubi stanowiska lekko wilgotne, glebę żyzną, próchniczą. Tworzy duże poduchy, wygląda jak soczysta ciemnozielona trawa. Na przełomie maja i czerwca z poduch, na cienkich łodyżkach wyrastają różowe kwiaty.

zawciąg nadmorski

zawciąg nadmorski ściółka

Gęsiówka wczesna, zimozielona bylina,  rośnie na żyznej lekko wilgotnej glebie, szybko się rozrasta, żeby się nadmiernie nie rozprzestrzeniła, ziemię wokół okrywam grubą warstwą szyszek.

Gęsiówka

Już w kwietniu zdobi rabatę białymi kwiatami.

Gęsiówka - białe kwiaty

Posłonek rozłożył się na kamieniach u stup Zebiny, osłaniając w koło glebę.To miejsce nad oczkiem ma ziemię żyzną, próchniczą, za zwyczaj mocno przesuszoną, o odczynie lekko zasadowym. Rośnie tu drugi rok, ponieważ mocno się pokłada, jesienią będzie mocno przycięty. Takie cięcie powinno dobrze zagęścić krzewinkę.

Posłonek

Posłonek  kwiaty

Mam wąski pasek gruntu, między skrzynią na fasolę i ogórki, a chodnikiem. Zastanawiałam się czym obsadzić tą niby rabatę . Wypadło na skalnicę Arendsa. Tworzy przez cały tok zwarte poduchy z zielonych rozetek.

skalnica Arendsa

Wiosną okrywa się różowymi kwiatami. Lubi lekko wilgotną glebę, na suchej rabacie słabo rośnie i słabo kwitnie.

skalnica Arendsa kwiaty

Piękną rośliną do zadarniania jest macierzanka piaskowa, pisałam już o niej w poście o ziołach, jednak szkoda by było pominąć ją w tym temacie. Bardzo szybko się rozrasta, pokładające się łodygi w wilgotnej glebie łatwo się ukorzeniają.

macierzanka piaskowa

Rogownica kutnerowa jest dość ekspansywna, idealnie nadaje się do obsadzania miejsc bardzo suchych, słonecznych i pół cienistych.

Rogownica kutnerowa


Ze względu na biało-srebrzysty kolor całej rośliny dobrze komponuje się z innymi roślinami. Tworzy zwarte kobierce. Nadaje się do ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki. Może  być używana jako roślina okrywowa pod iglaki, jej srebrzysty kolor stanowi kontrastowe tło dla zieleni.



kwitnienie Rogownica kutnerowa


Rogownica kutnerowa

Floks szydlasty - płomyk szydlasty (Phlox subulata)
Zimozielona bylina,10 cm kobierce, okryte drobnymi kwiatami od kwietnia do maja, w kolorach białych różowych niebieskich w zależności od odmiany. Floksem można zadarniać rabaty słoneczne, półcieniste, gleby piaszczyste i przepuszczalne, stanowisko powinno być lekko wilgotne.


Chciałam przedstawić jeszcze jedną roślinę zadarniającą moje rabaty.
Żurawina (Vaccinium sect. Oxycoccus ).  Zakupiłam ubiegłej jesieni dwie małe sadzonki tej krzewinki i posadziłam pod borówką amerykańską. Sama kora pod borówką nie wygląda najlepiej i zawsze jak patrzyłam na te puste, niezagospodarowane miejsce to było mi troszkę żal, w ogrodzie tak ciasno a tu tyle miejsca się marnuje. Teraz aż miło patrzeć. Żurawina  rozrasta się długimi, płożącymi pędami. Na długopędach wiosną wyrastają krótkopędy na których właśnie pokazują się pierwsze kwiaty, nie są specjalnie atrakcyjne, 

Żurawina  jako ściółka w borówkach
 dopiero czerwone owoce są ozdobą tej rośliny. 

Żurawina  owoce

Lubi stanowisko żyzne, bardzo wilgotne, ale nie podmokłe, dla tego żurawinę należy sadzić tak żeby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Gleba powinna być kwaśna, pH 3-4,3. Krzewinki bardzo szybko się rozrastają.

Żurawina  krzak

Mam nadzieję że do jesieni zadarnią mi całą  rabatę. O wartościach odżywczych nie będę tu pisała, może w poście o owocach. Tu chciał bym przedstawić jedynie sposób zagospodarowania rabaty z bardzo kwaśnym podłożem, bardzo dekoracyjną i bardzo wartościową rośliną. 

Zaprezentuję jeszcze jedną roślinę okrywową.
Cymbalaria bluszczykowata Cymbalaria muralis

Cymbalaria bluszczykowata

Mam ją od niedawna, kupiłam malutka sadzonkę, rozrasta się długimi rozłogami, kwitnie nieprzerwanie od czerwca do września. 

Cymbalaria bluszczykowata kwiaty

Roślina na stanowiska półcieniste i cieniste. U mnie rośnie w pełnym słońcu, ale ziemię ma stale lekko wilgotna zasobną w próchnicę. Jest rośliną bardzo ekspansywną, dla tego podejrzewam że wiosną będzie dzielona i nowe sadzonki zasiedlą puste miejsca przy murkach.

6 komentarzy:

  1. jesteś cudowna ! U mnie w ogrodzie pod moimi roślinami jest pusto i nie wygąda to ładnie, a do tego muszę częste usuwać uciążliwe chwasty. Wykorzystam, a może się podzielisz jak masz za dużo nowych sadzonek Danusiu ?

    OdpowiedzUsuń
  2. podzielisz się Danusiu jak będziesz miała za dużo sadzonek. Twoje pomysły są super !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Renatko, coś się znajdzie. W poście o ściółkowaniu opisałam różne sposoby zabezpieczania podłoża przed chwastami i nadmiernym wysychaniem podłoża. Teraz jest odpowiedni czas żeby wykorzystać gałęzie, wysuszone łodygi roślin. Wczoraj przycinałam mini kiwi. Wszystkie gałązki pocięłam sekatorem i zostawiłam pod krzakiem. Zdrowe, opadające liście też zostawiam pod roślinami, żeby wiatr ich nie rozwiewał przykrywam szyszkami albo pociętą gałęziówką.

      Usuń
    2. Żurawinę już prowadziłam wczoraj pod gotówkę ! Dzięki Danusiu za pomysł. Interesuje mnie bardzo twoja roślinka okrywowa cymbalaria bluszczykowata, ale nie mogę nigdzie jej kupić. Może ty wiesz.?

      Usuń
    3. Przepraszam za mój program szybkiego pisania,sam zmienia wyrazy, gdy nie zatwierdzę, chodziło mi, że zakupioną żurawinę wczoraj posadziłam pod borówkami

      Usuń
    4. Renatko, to teraz życzę obfitego plonowania. Cymbalaria bluszczykowata raczej rzadko bywa w sklepach. Moja na razie po zimie jeszcze się nie może dobrze pozbierać. Zobaczę jak będzie w maju, czerwcu, to może się podzielę.

      Usuń