sobota, 14 czerwca 2014

Zioła w moim ogrodzie - wiązówka błotna

Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria 'Variegata') -kropidło, tawuła błotna, kozia broda, to bardzo dekoracyjna roślina.
Bylina zasiedlająca podmokłe tereny naszych lasów, całkowicie odporna na niskie temperatury. Lubi stanowiska półcieniste, w pełnym słońcu dobrze rośnie, pod warunkiem że glebę będzie miała wilgotną, żyzną, o odczynie pH obojętnym. W moim ogrodzie rośnie wiązówka błotna  variegata.

wiązówka błotna




wiązówka błotna kwiaty


wiązówka błotna liście


Pierzaste liście są soczyście zielone,  wzdłuż głównego nerwu biegnie kremowa pręga. Na zimę roślina ginie, wiosną wyrasta do 1,20 m. Od czerwca do sierpnia z podziemnych kłączy wyrastają baldachy drobnych, kremowych  kwiatów, pachnących migdałami.


wiązówka błotna kwiaty pachnące migdałami

Na moich wiązówkach pokazały się już pierwsze kwiaty, z suszeniem poczekam aż się ładnie rozwiną. Wiązówka błotna jest rośliną nie tylko ozdobną, jest także rośliną leczniczą.  Jako surowca zielarskiego używa się kwiaty.

Odwary i napary
Odwary lub napary z kwiatu działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo w chorobie reumatycznej. Kwiaty wiązówki błotnej wchodzą w skład preparatów znajdujących zastosowanie w przewlekłym gośćcu stawowym, łuszczycowym zapaleniu stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Kwiaty  suszę w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu,  luźno rozłożone na papierze.


Okłady
Okłady kataplazmy z papki z kwiatów  stosuje się  w chorobach reumatyczno-artretycznych i nerwobólach.

Nasiadówki 
Robione są w naparze z kwiatów, stosuje się  je w chorobach kobiecych (upławy, stany zapalne sromu i pochwy)

Kąpiele
Kąpiele z dodatkiem odwaru z kwiatów  stosuje się  w chorobach reumatycznych, gośćcu, skazie moczanowej

Jako dodatek
Dawniej kwiaty były dodawane jako przyprawa do miodu pitnego. Z olejku eterycznego wiązówki błotnej otrzymuje się substancję, która jest głównym składnikiem aspiryny.

Nadmierne spożywanie naparów z wiązówki może powodować zaparcia , osoby uczulone na salicylany np; aspirynę powinny raczej unikać preparatów z wiązówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz