sobota, 20 czerwca 2015

Herbatka Tymiankowa HT na bazie ziół suszonych

Kilka postów wcześniej opisałam dla was HT na bazie tymolu. Jest to środek ochrony roślin skuteczny, ekologiczny i łatwy do sporządzenia.

Dziś przedstawię HT testowaną w ubiegłym sezonie, sporządzoną na bazie suszonych ził. Zioła można kupić w sklepie albo zebrać we własnym ogrodzie. Do suszenia zioła muszą być zbierane zioła zdrowe. 


http://magia-ogrodu.blogspot.de/2015/06/hwerbatka-tymiankowa-ht-na-bazie-zio.html



Do sporządzenia HT na bazie ziół suszonych potrzebujemy nastepujące składniki:
  • oregano 2 op po 10g
  • tymianek 2 op po 10g
  • 1/2 l wódki
  • 1/2 l ostudzonej przegotowanej wody
  • krochmal 100 cm3 krochmalu na każdy litr wody
  • 1 tabletkę 300 - 500mg / 1litr,  Polopiryny (Aspiryny)
  • siarczan magnezu w ilości od 5-10 g/ litr. 
  • do oprysku w gruncie, 50 ml mleka UHT 3,2 % na 2 l cieczy do oprysku

Do butelki PET o poj. 1,5 l wsypujemy 2 paczki przyprawy TYMIANEK i 2 paczki OREGANO / w sumie 40 g/zalewamy ½ l czystej zwykłej wódki + ½ l przegotowanej ostudzonej wody. Odstawiamy na 24 godz. mieszając od czasu do czasu.


Trzymamy w temperaturze pokojowej.  Nazajutrz odcedzamy nalewkę wyciskając dokładnie osad na sitku.
Troty,  pozostałe po odcedzeniu, zalewamy w naczyniu ½ l wrzątku i szczelnie nakrywamy. Po ostudzeniu ponownie odcedzamy na sitku, a przesącz dolewamy do wcześniej uzyskanego ekstraktu. Nalewkę możemy przetrzymywać cały sezon i używamy jej w ilości 150 ml na 2-3 l oprysku.

Dla tych którzy uprawiają zioła i mają ich pod dostatkiem proponuję stary, sprawdzony  przepis na HT na bazie suszonych ziół.  Oczywiście zioła muszą być wolne od chorób i zanieczyszczeń. Z braku własnego surowca suszone zioła można kupić w sklepie.

Przepis na HT na bazie zacieru drożdżowego.

Do sporządzenia naszego ekstraktu wykorzystamy tymianek i oregano w proporcji pół na pół.
(20 g tymianku i 20 g oregano po dwa opakowania)


Do ekstrakcji podanych ziół można użyć zacieru drożdżowego.

Zagotować litr wody z dodatkiem 0,25 kg cukru , ostudzić i dodać 5 dkg drożdży piekarniczych.
Pozostawić w cieple. Fermentować dotąd, aż roztwór przestanie być wyczuwalnie słodki ( ok. dwa tygodnie). Wtedy wsypać zioła i macerować je przez tydzień a następnie odcedzić.

Używać do sporządzania oprysków jak w przepisie, czyli 100 ml ekstraktu na 2-3 l oprysku.

Preparat działa na wszelkie choroby grzybowe i bakteryjne. A nawet wirusowe. Taka jest specyfika związków zawartych w HT, że tylko nieliczne drobnoustroje są w stanie się oprzeć.

Modyfikacja HT do oprysków w gruncie.

Kto stosuje opryski HT w otwartym gruncie proponuję pewną modyfikację. Otóż związki aktywne preparatu tj tymol i inne terpenoidy mają bardzo dobrą rozpuszczalność tak w alkoholu, jak i w tłuszczach. Można  więc stosować do oprysków w gruncie dodatek mleka jako nośnik nanodrobin tłuszczu.
Zwiększy to odporność na zmywanie oraz wydłuży czas biodegradacji aktywnych składników.

Na 2 l cieczy do oprysku dodajemy 50 ml mleka UHT 3,2 %.

Uwagi:
HT z siarczanem magnezu.
Do przygotowanej cieczy do oprysku według przepisu na HT dodać siarczan magnezu w ilości od 5-10 g/ litr.
A praktycznie najlepiej mieć przygotowany np 1 l roztworu siarczanu magnezu 10 %. Zrobić go można rozpuszczając w litrze wody 10 deko siarczanu. Mając w opryskiwaczu rozrobione powiedzmy 2 l HT dodajemy wtedy tego przygotowanego roztworu ok 200 ml i pryskamy.

HT można łączyć z florovitem.

Odstępy między opryskiem OW i HT mogą być dowolne.


Żaden z preparatów tu podanych nie jest szkodliwy dla pszczół.


Trzeba tak rozplanować opryski, by po oprysku dolistnym nawozem następny oprysk był z HT,
a po nim następny dopiero OW

OW jest związkiem jonowym i musi być odstęp od innego preparatu jonowego/ nawóz dolistny/ 7 dni przed i po.

HT z nawozem dolistnym można sobie pryskać na przemian codziennie skoro ktoś ma taką potrzebę wewnętrzną.



Przepis na krochmal
Odmierzamy pół litra zimnej wody przegotowanej. Odlewamy z tego pół szklanki i wsypujemy 1 pełną łyżeczkę skrobi ziemniaczanej. Resztę wody zagotowujemy. Kiedy zacznie wrzeć wlewamy na gotującą wodę dobrze rozmieszaną zawartość   szklanki  . Krochmal cały czas mieszamy aż do zgęstnienia.  Po ugotowaniu schładzamy. Krochmalu nie przechowujemy, do oprysków stosujemy za każdym razem nowy krochmal..

 Do oprysków stosujemy 100 cm3 krochmalu na każdy litr wody.

Żeby zwiększyć spektrum działania, do każdego litra cieczy do oprysku można dodać 1 tabletkę 300 - 500mg Polopiryny (Aspiryny).

Preparat jest bez karencyjny i nieszkodliwy dla pszczół.

Jeszcze jedna dobra wiadomość, preparat jest również używany jako repelent na ślimaki. Tymol powoduje paraliżowanie ślimaków i odwodnienie - Ślimak nagi - dziury na liściach. 

W przypadku użycia preparatu przeciw mszycom lub na rośliny posiadające powłokę woskową konieczny niewielki dodatek płynu do naczyń. Używając preparatu wyłącznie do oprysku przeciw szkodnikom, dodatek aspiryny jest zbędny.

Ponieważ tymol działa odstraszająco na wszelkiej maści muchówki proponuję wykorzystać opryski do ochrony roślin cebulowych przed śmietką, jak również roślin korzeniowych przed połyśnicą marchwianką. Przed decyzją o opryskach dobrze by było zapoznać się z biologią danego szkodnika, by móc określić mniej więcej terminy oblotu owadów.

Nie wylewać niezużytego roztworu do oprysku do cieków wodnych. Wypryskać na drzewa, krzewy.

Koncentrat przechowywać należy  w ciemnej butelce (bez dostępu światła), w chłodnym miejscu, należycie opisany, z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.

Przepis opracowany jest przez Pomodoro.
Testowany był w ubiegłym sezonie.

Życzę ciekawej lektury, obfitych zbiorów. Zapraszam do dzielenia się uwagami.

Szanując czas czytelników, Pomodoro i mój, proszę o komentarze na temat. Pytania na które odpowiedź jest zamieszczona w tekście posta, lub teksty mogące naruszać czyjąś godność osobistą będą usuwane.

25 komentarzy:

  1. Czy HT można użyć do odkażenia kuwet do wysiewów? Jeśli tak to jakie stężenie zastosować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że można, stężenie dała bym takie jak do oprysków. Trzeba jednak kuwetę najpierw umyć detergentem. Tylko to podwójna robota. Umyła bym mydłem potasowym i gotowe.

      Usuń
  2. Oregano i tymianek po 100g,czy po 10g? Ja juz z tymi zmianami i nowymi przepisami nie nadążam. Pozdrawiam Grażyna

    OdpowiedzUsuń
  3. Możesz rozjaśnić jakie spectrum działania zwiększa Aspiryna?
    pozdr.
    13ka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego znanego środka odkażającego i do niedawna jeszcze konserwantu żywności. Kwas salicylowy występuje naturalnie np w korze wierzby. Ma właściwości p grzybicze, jego graniczne rozcieńczenie hamujące to 1/1000g ale już jego pochodne wykazują właściwości p. grzybicze już przy rozcieńczeniu 1/100000 . Aspiryna się co prawda rozkłada na powierzchni roślin ,ale produkty rozkładu czyli kwas salicylowy i kwas octowy nadal działają grzybobójczo. A konkretnie co do pytania. Kwas salicylowy ma inny mechanizm działania a kwas sorbowy inny. Dodatek więc aspiryny wzmacnia działanie kwasu sorbowego i odwrotnie.

      Usuń
  4. Stosowałam herbatkę przemiennie z OW przez cały sezon - efekt do tej pory zajadamy się własnymi pomidorkami. Chwała Bogu za pomodoro i jego mikstury. Od kilku lat próbowałam hodować pomidory w gruncie, jednak zz była silniejsza. W tym roku pełen sukces. Nie jestem zarejestrowana na FO, więc proszę o przekazanie serdecznych podziękowań dla pomodoro, a Tobie Danusiu dziękuję, za trud prowadzenia bloga. Pozdrawiam Marysia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marysiu, cieszę się że moja pisanina jest przydatna.
      Podziękowania przekazałam.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. OW to inaczej octan wapnia.

      Usuń
  5. Czy mozna uzyc swojskiego wina w zamienniku wodki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy to wino ma wystarczającą ilość procentów? Chyba nie?

      Usuń
  6. Dzień dobry, chciałabym spróbować w tym roku oprysku pomidorów Ht. Nie rozumiem tylko czy mogę zmieszać wszystko razem tzn aspirynę, sól gorzką, florovit, kochmal mleko i płyn do naczyń, czy też każdy z tych dodatków do bazy stosuję oddzielnie i pryskać naprzemian? Jeśli tak to co dają te dodatki? Aspiryna przeciw grzybów, florovit nawozi, a reszta?
    Z góry dzięki
    Pozdrawiam Magda

    OdpowiedzUsuń
  7. 100 cm3 krochmalu to znaczy ile bo nie wiem

    OdpowiedzUsuń
  8. Kurczę, ale eliksir ��
    Mam problem z zarazą ziemniaczaną i szarą pleśnią na moich pomidorkach. Jutro się biorę za sporządzenie tego cuda, zaszkodzić nie zaszkodzi, A pomóż może.

    OdpowiedzUsuń
  9. Post udostępniłam na forum grupy- Mój ogród/my garden. Dziękuję w imieniu grupy i swoim :-) Przesyłam też podziękowania dla Pomodoro z Forum Ogrodniczego Oaza za super przepis :-))

    OdpowiedzUsuń
  10. Przez fb dotarłam do Pani blogu. Bardzo interesujący, tym bardziej że sama uprawiam amatorsko pomidory i paprykę bez przygotowania zawodowego. Mam pytanie do Pani, czy HT które Pani poleca na suszonych ziółkach tymianku i oregano, mogę pozyskać ze świeżych? Oczywiście, już zrobiłam wyciąg ze świeżych i wyszedł mi bardzo intensywny. Czy nie zaszkodzę moim roślinkom?

    OdpowiedzUsuń
  11. W większym stężeniu niż zalecane czyli 100ml/litr wody ,skutecznie zwalcza brunatną plamistość pomidora.Potwierdził to jeden pan na joutube

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zbyt duże stężenie może spowodować poparzenie roślin.

      Usuń
  12. Odpowiedzi
    1. Dzieki. Zrobilam preparat z tymianku i oregano. I teraz zastanawiam sie czy mozna nim opryskac róże w ogrodzie?

      Usuń
    2. Można opryskać wszystkie rośliny.

      Usuń
    3. DZIEKI. tO BEDE PROBOWALAJAK PRZESTANIE PADAC. CZYLI MOZE JUTRO

      Usuń