wtorek, 15 grudnia 2015

Kwas buraczany - osłona układu pokarmowego

Jak działają buraki na nasz układ trawienny i odpornościowy, każdy chyba wie z doświadczenia, ale warto sobie od czasu do czasu o tym przypomnieć. Burak czerwony bogaty jest w potas, sód, wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, które rozpuszczają się w wodzie. Dlatego też najwartościowsze są buraki pieczone, gotowane na parze, zakwas, barszcz oraz surowy sok.



Sok z buraka zaleca się przy niedokrwistości, osłabieniu, chorobach nowotworowych, przy niewydolności wątroby i zatruciach. Burak oczyszcza organizm, wspomaga detoksykację. Działa krwiotwórczo. Wzmacnia ogólnie. Korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Działa żółciopędnie. Reguluje wypróżnienia. U niektórych osób lekko rozwalnia kał. Wspomaga procesy odnowy organizmu. Buraki są niskokaloryczne - mają zaledwie 38 kcal w 100 g.

Sok ze świeżych buraków jest produktem krótko trwałym. Czerwone barwniki buraka są wrażliwe na utlenianie, zmianę odczynu, metale, wysoką temperaturę. Barwa jest stabilna przy pH 4,5-5,5. Przy pH ponad 8 ulega degradacji i brunatnieje. Rozkłada się w temperaturze ponad 70 stopni C. Żeby utrzymać ładny kolor przy obróbce buraków, należy je zakwasić, sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym, octem.

Ze względu na niezwykle cenne właściwości buraków dobrze by było regularnie pić sok własnoręcznie z nich wyciskany. Mieli byśmy gwarancję że nie zawiera środków konserwujących, ale nie zawsze jest czas na wyciskanie soku. Mycie, obieranie buraczków, wyciskanie warzyw, potem mycie maszyny. Na te czynności trzeba poświęcić troszkę czasu, a nie zawsze mamy go pod dostatkiem.

Można temu zaradzić. Wystarczy zrobić zakwas z buraków.

Kwas z buraków zawiera powstałe w wyniku fermentacji bakterie kwasu mlekowego, które pobudzają trawienie, regulują pracę jelit.  Zakwas z buraków jest dobry przy anemii, zapobiega zakrzepom krwi, przeciwdziała rozwojowi bakterii, wspomaga pracę wątroby i nerek. Kwas z buraków, będąc kiszonką (jak kiszone ogórki i kapusta) zawiera naturalne bakterie kwasu mlekowego. Są to te bakterie, które odbudowują dobroczynną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, odpowiedzialną za procesy trawienne. Kwas  lub surowy sok z buraków dobrze jest pić podczas i po chorobie, zwłaszcza po kuracji antybiotykowej.

Kiszone buraki mają zdecydowanie lepszy smak od buraków surowych. Zakwas można przechowywać nawet trzy miesiące, może dłużej. U mnie tak długo nigdy nie stoi. Doprawiony miodem traci posmak surowych buraków.

Zakwas z buraków ma wiele zastosowań.

Można go pić po 1/2 szklanki dziennie, bez rozcieńczenia. Użyć doi zakwaszania barszczu. Doprawić majonez (zamiast octu, czy cytryny).

Majonez domowej roboty, z dodatkiem kwasu buraczanego  ma ładny różowy kolor.




Kwasem buraczkowym można doprawiać sałatki.

Po zlaniu zakwasu zostają buraczki, z których można przyrządzić smaczną zdrową sałatkę.

Zakwas z buraków.

Buraki tnę małą szatkownicą na plastry. Napełniam pokrojonymi burakami 3/4 słoja ( za zwyczaj jest to 3 l słój ). Na każdy litr daję 1 łyżkę octu jabłkowego na start (zamiast chleba razowego). Do słoja wkładam 2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 2 ząbki czosnku na 1 l wody ( wg. własnych preferencji). Gotuję wodę z dodatkiem soli ( 1 łyżeczka / 1 l wody). Lekko przestudzoną wodą z solą zalewam buraki (pod szyjkę).

Na słój z burakami ustawiam nakładam nakrętkę, nie zakręcam żeby powietrze dochodziło. Można przykryć ściereczką i ustawiam w ciepłym miejscu na 4-5 dni. Zawartość słoja mieszam raz dziennie, żeby buraczki które są na wierzchu znalazły si epod spodem ( zanurzone w zalewie). Mieszanie zapobiega odbarwieniu buraczków. Optymalna temperatura by fermentacja przebiegała prawidłowo to 18 - 21 st. C.

W pierwszych dniach po nastawieniu buraczków do kiszenia na powierzchni bordowej cieczy pojawia się piana, kiedy piana zaczyna opadać, próbuję płyn czy jest już kwaśny, czy nie trzeba dodać czosnku. Kiedy stwierdzam że smak jest już odpowiedni, zlewam bordowy płyn do butelek. Dla złamania buraczanego smaku można do do słoja razem z burakami dodać plasterki marchewki, selera lub pietruszki.





Zakwas buraczany z dodatkiem innych warzyw korzeniowych, to jest dopiero bomba witaminowa. Nastawiając świeżą porcję buraków do kiszenia, można  zastąpić ocet jabłkowy zrobionym już kwasem buraczanym. Po zlaniu do butelek, zakwas buraczany nadal pracuje, im dłużej stoi tym jest bardziej kwaśny.

Kiszone buraczki.
W słoiku zostają buraczki, zostawiam je przykryte zalewą. Kiszone buraczki są miękkie, ale chrupiące, lekko kwaśne, idealne na sałatkę.



Sałatka z kiszonych buraków.

1. Kiszone plastry buraczków kroję w paseczki, dodaję tarte jabłko, dwa ząbki czosnku wyciśnięte przez praskę, szczyptę pieprzu, sól do smaku, pół łyżeczki miodu dla złamania smaku. Na godzinę odstawiam do lodówki. Sałatka ma lekko winny smak.

2. Kiszone plasterki buraczków tnę na paski, dodaję starty na jarzyniówce seler, doprawiam pieprzem, majonezem. Proporcje wg uznania. Na godzinę odstawiam do lodówki.

Uwaga – osoby z podwyższonym poziomem cukru powinny ostrożnie spożywać buraki gdyż zawierają spore ilości cukrów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz