Jestem szczęśliwą posiadaczką kalikarpy odmiany Bodinieri ‘Profusion’.
Ta odmiana do zawiązania owoców nie potrzebuje towarzysza.
W dużych ogrodach ładnie się prezentują 2- 3 rośliny posadzone obok siebie. W małych ogrodach wystarczy jeden krzew. Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ma lekko miotlasty pokrój. Krzew kalikarpy można formować. Przycinanie korekcyjne powoduje zagęszczenie krzewu. Kwiaty pojawiają się na rocznych pędach. Cięcie przeprowadzam pod koniec stycznia, tuż po zbiorze owoców,
Kalikarpa osiąga ok. 3 metry wysokości i 2 - szerokości.
Liście pięknotki Bodiniera są atrakcyjnie od początku do końca okresu wegetacji, wiosną są purpurowe, latem mają głęboką ciemnozieloną barwę, zaś jesienią przebarwiają się na żółto i purpurowo.
Uprawa
Pięknotka lubi żyzną, próchniczą glebę. Toleruje zarówno ziemię lekko kwaśną, jak i lekko zasadową, jednak zbyt dużo wapnia sprawi, że owoce nie będą się ładnie przebarwiać. Gleba powinna być lekko wilgotna a stanowiska słoneczne.
Pięknotka dobrze znosi susze ale z niedoboru wody rodzi bardzo drobne owoce, tracąc przy tym na urodzie.
Żeby uniknąć ciągłego nawożenia jesienią krzew obsypuję obornikiem. Drugą porcję obornika dokładam tuż przed kwitnieniem.
Obornik dostarcza niezbędne składniki pokarmowe i zabezpiecza podłoże przed mrozem i przed nadmierną utratą wody.
Mój ogród znajduje się w cieplejszym regionie kraju, dlatego też nie okrywam kalikarpy na zimę. Pod krzewem rośnie ułudka wiosenna. Bylina częściowo zimozielona stanowi wystarczające okrycie ziemi przed mrozem.
W chłodniejszych rejonach kraju, tuż przed nadchodzącymi mrozami ziemię wkoło krzewu można okryć igliwiem. Mogą to być gałęzie sosny, świerka a nawet cyprysa. W zacisznym miejscu pięknotka wytrzymuje mróz do - 20 st. Może zdarzyć się że krzew trochę przemarznie, ale nie ma co się za bardzo przejmować. Z nadejściem wiosny krzew szybko się zregeneruje.
Rozmnażanie
Moja kalikarpa urosła z patyka. Młodą gałązkę, przyciętą na osiem oczek wsadziłam do wysokiej doniczki wypełnionej ziemią ogrodową.
Doniczkę z sadzonką zakopałam w ziemi tak głęboko że widać było dwa oczka. Na rozsadnik wybrałam zaciszne miejsce pomiędzy krzakami porzeczek. Ziemię w koło obsypałam korą. Na początku lata odkopałam doniczkę i umieściła na taką głębokość żeby wystawały cztery oczka. Na miejsce stałe wysadziłam w następnym roku. Być może mogłam wcześniej przesadzić, ale czekałam aż system korzeniowy będzie dobrze rozbudowany.
Kalikarpę można też rozmnażać z nasion.
Zbiór owoców zaczynam po kilkudniowych przymrozkach.
Na przełomie stycznia i lutego fioletowe koraliki zaczynają czernieć, marszczyć się. Zebrane owoce rozgniatam, przecieram żeby oddzielić nasiona od miękkiej osłonki. Nasiona są drobne, jajowate. Nasiona po wysuszeniu nadają się od razu do siania. Młode siewki pokazują się ok 2 tygodni od wysiania. Sianie można rozpocząć już pod koniec stycznia. Nasiona zebrane przed przymrozkami trzeba stratyfikować. Już w lutym można wysiać kalikarpę do doniczek. Należy pilnować żeby ziemia była cały czas lekko wilgotna.
Młode sadzonki trzeba zabezpieczyć przed suszą a w porze zimowej przed mrozem. Na miejsce stałe proponuję wysadzić dopiero w drugim roku po wysianiu. Miejsce powinno być słoneczne, ziemia żyzna, lekko wilgotna.
Kalikarpę można także uprawiać w dużej donicy - na zimę należy wstawić ją do domu (na tarasie raczej nie przetrwa mrozów nawet opatulona). Pomieszczenie, w którym temperatura wynosi do 4 stopni, może być ciemne. Gdy temperatura jest wyższa - krzew należy ustawić w widnym miejscu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz