wtorek, 4 listopada 2014

Nasturcja - naturalny antybiotyk

U schyłku jesieni, korzystając z ładnej pogody i dodatnich temperatur zbieram nasturcję (Tropaeolum L). Roślinę równie piękną jak pożyteczną. 




Nasturcję najlepiej siać pod koniec kwietnia wprost do gruntu. Pierwsze kwiaty pokazują się po około 8 tygodniach od wysiewu. Jest to roślina która źle znosi przesadzanie. W Ameryce Południowej skąd pochodzi jest byliną, u nas ze względu na chłodniejszą strefę klimatyczną jest kwiatem jednorocznym ,  ale wysiana raz w ogrodzie, co rok pokazuje się w innych miejscach. Nasturcję można siać w zależności od tego czy będzie pnąca, zwisająca, albo stojąca, w pojemnikach, skrzynkach balkonowych, przy płotach, na rabatach. Nasturcja stojąca mocno się rozrasta, tworząc piękne pomarańczowe -zielone bukiety.


Jednak trzeba ją bardzo kontrolować, bo może zdominować rabaty i przysłonić młode rośliny.

 

Ponad to może się pokładać i dolne liście i kwiaty będą brudne. Jeżeli jest uprawiana wyłącznie dla ozdoby  i ma dożo miejsca wokół to pokładanie się nie stanowi problemu. Ja uprawiam nasturcję z dwóch powodów, pierwszy to jej dekoracyjność, drugi to właściwości zdrowotne. Dla tego też stosuję podpory.


Bez podpory ten krzak zagospodarował by całe przejście przez chodnik. Po obcięciu liści i kwiatów, szybko ze środka wyrastają nowe, tworząc zwartą kępę. Nasturcja jest rośliną mało wymagającą. Dobrze rośnie na każdej glebie. Na glebach zasobnych rośnie bujnie, ale zawiązuje mało kwiatów, obficie kwitnie na glebach ubogich. Nasturcja do bujnego wzrostu i kwitnienia potrzebuje gleby stale lekko wilgotnej. Na stanowiskach suchych jest atakowana przez mszyce.  Może rosnąć w pełnym słońcu lub w cieniu. Rosnąc w cieniu słabiej kwitnie. W dobrych warunkach kwitnie nieprzerwanie od czerwca do pierwszych przymrozków. Poza walorami dekoracyjnymi nasturcja ma zastosowanie w kuchni, domowej apteczce i kosmetyce. Jadalne są liście, kwiaty i zielone nasiona.Liście i kwiaty posiekane, dodają pikanterii sałatkom, można dodać do kanapek, szczególnie dobrze smakuje z serami i jajkami. Ja na ten sezon zimowy zaopatrzyłam się w susz. Będzie pod ręką cały rok. Liście i kwiaty ładnie się suszą w piekarniku. W tym celu zbieram surowiec i zostawiam na stole do obeschnięcia.


Jak lekko przywiędną lepiej się suszą. Suszę w temperaturze 50 st.


Nasturcja  ma właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne,  antybiotyczne. Jako zioło lecznicze nasturcja stosowana jest przy leczeniu drug moczowych, dróg oddechowych, także przy zewnętrznym i wewnętrznym zakażeniu bakteryjnym,  przy grypie, anginie. Można z niej robić nalewki, wyciągi, wywary i ocet nasturcjowy. Na temat robienia octów  pisałam wcześniej tu  ocet aromatyzowany.
Suszone ziele nasturcji używam również w mieszance z rozmarynem, oregano, majerankiem i kozieradką do peklowania mięsa przeznaczonego na wędliny dojrzewające.

Nasturcja w marynacie(sos do sałatek)
  • liście i kwiaty nasturcji
  • ocet jabłkowy
  • ząbek czosnku
  • ziele angielskie
  • odrobina oliwy 
  • odrobina cukru
Jedną część ziela nasturcji zalewamy trzema częściami octu i dodajemy pozostałe składniki.
Tak przygotowana marynata gotowa jest do użycia po kilku tygodniach.

Nasturcja na kaszel i w razie przeziębienia 2 łyżki suszonego ziela zalać szklanką gorącej wody lub mleka, dodać 1 łyżkę miodu. Pić w ilości 150 ml, 4razy dziennie.

Dla urody tonik z nasturcji.
Można go zrobić z naparów, wyciągów lub octu jabłkowo- nasturcjowego. Po rozcieńczeniu stosujemy do przemywania twarzy. Tonki z nasturcji na bazie octu jabłkowego lub winnego poprawia elastyczność i koloryt skóry.

3 komentarze:

  1. Ciekawie napisane i w końcu znalazłam informacje o suszeniu tego kwiatu:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie niedługo będzie czas na zbiory. Mam jeszcze mały zapas z ubiegłego roku, ale szybko się kurczy.

      Usuń
  2. Ooo wkoncu coś wyszukalam co zrobic z liśćmi nie byłam świadoma że taki kwiatek rozrosnie się aż tak bardzo

    OdpowiedzUsuń