niedziela, 11 maja 2014

Skrzyp polny to nie chwast. To źródło krzemionki

Skrzyp polny  (Equisetum arvense)
Przez lata walczyłam z chwastami w ogrodzie, z bardzo różnym skutkiem, jedne dadzą się wytępić szybko inne zarastają ogród przez lata i złość człowieka ogarnia na bezsilność. Pewnego dnia córka mówi mi że musi kupić tabletki ze skrzypem. Coś mi zaświtało w głowie. Przecież tego dobra nie mogę się pozbyć od lat. I to była ta chwila, która zadecydowała o losie moich chwastów. Pomyślałam że tyle dobra rośnie w moim ogrodzie i się marnuje, czas zacząć z niego korzystać.

skrzyp polny jako zioło

Wiosenne sałatki zaczęłam wzbogacać o cenne składniki pokarmowe dodając młode liście: podagrycznika czającego się pod jałowcem, mniszka sterczącego w truskawkach,do herbaty dodaję kłącze  perzu wijącego się pod różami, skrzyp sterczący na skalniaku. Od wczesnej wiosny goszczą te zioła w mojej kuchni. Część zużywam na bieżąco do sałatek, część suszę. W ciepły, słoneczny dzień układam gałązki skrzypu  na ściereczce i po 2-3 dniach wpycham je do słoika. Zawsze narzekałam że tyle tego wyłazi, a teraz martwię się czy zdołam nazbierać wystarczająco dużo. Jest początek maja, pierwsze pędy już się pokazały.

 Teraz tylko czekam aż pędy będą płonne.

skrzyp polny w kuchni

Skrzyp należy zbierać podczas suchej pogody, mokry skrzyp w czasie suszenia czernieje. Mam do napełnienia trzy litrowy słoik. Wydawało by się że to dużo, jednak zapas musi starczyć do następnych zbiorów, a spożycie jest niemal że codziennie.


suszony skrzyp polny

Nie lubię za bardzo smaku herbatek ziołowych, jednak ich dobroczynne właściwości skłaniają mnie do ich regularnego stosowania. Żeby picie zdrowych ziółek było przyjemnością , mieszam je z czarną herbatą, słodzę miodem z mniszka, lub miodem pszczelim, zimą dodaję nalewki z czubów sosnowych, dodają plaster cytryny. Tak przyrządzone są nie tylko zdrowe, ale i przyjemne dla podniebienia.

Skrzyp polny zawiera dużo krzemionki, również potas, magnez, glin. Skrzyp ma również właściwości moczopędne, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, ułatwia gojenie ran i odnowę tkanki łącznej, przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, wzmacnia kości, poprawia stan skóry i włosów, przeciwdziała miażdżycy.

Ziele skrzypu wymaga gotowania. Wtedy ściana komórkowa należycie mięknie i rozpada się, uwalniając z wnętrza składniki aktywne. Do odwaru przechodzą również sole mineralne i przyswajalna krzemionka. Gotowanie ziela powinno trwać minimum 5 minut, potem maceracja około 30 minut, najlepiej gotować 15 minut, po czym odstawić na 30 minut.

Odwar ze skrzypu;
2 łyżki ziela
2 szklanki wody
 Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki,
Zioła pozostałe po odcedzeniu odwaru można zawinąć w gazę i użyć jako kompres na trądzik i inne zmiany skórne.


Wywar do mycia głowy

3 łyżki skrzypu
4 szklanki wody
Gotować tak długo aż zostanie połowa wywaru.
Do płukania po umyciu głowy.

Maseczka na zniszczone włosy.

-200ml. wódki
-200 ml przegotowanej wody
-2 garści suszonego skrzypu
-2 żółtka
-buteleczka oleju rycynowego
 Dwie garści suszonego skrzypu polnego, mocno pokruszonego, albo zmielonego w młynku, gotuję przez 15 minut, odstawiam na 30min do naciągnięcia, tak przygotowany wywar przekładam do słoika, wlewam 200ml wódki , odstawiam w ciepłe,ciemne miejsce na 14 dni.
Po 14 dniach odcedzam nalewkę dokładnie wyciskając ziele nad sitkiem.Tak przygotowana nalewka może stać bardzo długo.
Butelkę oleju rycynowego odkręcam i wstawiam do kubeczka z gorącą wodą, pod wpływem temperatury robi się rzadszy,( łatwiej łączy się z pozostałymi składnikami). Po kilku minutach wlewam podgrzany olej do miseczki, dodaję dwa żółtka, dwie łyżki skrzypowej nalewki, łyżkę soku z cytryny, mieszam. Otrzymaną maskę wcieram w skórę głowy, resztę mikstury rozprowadzam na włosach, nakładam na włosy worek foliowy, owijam ręcznikiem, olej dobrze się wchłania pod wpływem ciepła.
Tak nałożoną maseczkę trzymam na włosach do dwóch godzin, potem dokładnie myję głowę.
Już po pierwszym zastosowaniu takiej kuracji widać efekty. Ja raz w roku, trzy razy pod rząd robię ten zabieg. Najchętniej stosuję go w środku lata, żeby poprawić kondycję wysuszonych od słońca włosów. Rycynową maseczkę szczególnie polecam osobom którym włosy się nadmiernie przetłuszczają, wypadają, osobom chorym na łuszczycę, borykającym się z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami. 

Przy dłuższym podawaniu przetworów ze skrzypu konieczne jest uzupełnianie witaminy B1, (drożdże, kiełki pszenicy, pestki słonecznika ).


Nadmiar skrzypu dodaję do wiaderka z fermentującą gnojówką Pokrzywa - wielorakie zastosowanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz