piątek, 30 stycznia 2015

Pożytecznych stworzeń część następna

Marzeniem ogrodnika jest idealnie zadbany trawnik, dorodne owoce i warzywa. Ogród pełen barw i zapachów.

http://magia-ogrodu.blogspot.de/2015/01/ogrod-tetniacy-zyciem-pozytecznych.html


Zastanówmy się ile pieniędzy rocznie przeznaczamy na środki ochrony roślin i nawozy - dużo, nawet bardzo dużo. Co możemy zrobić żeby ograniczyć wydatki i zwiększyć plony? Może czas Ograniczyć środki chemiczne i wrócić do natury. Produkować więcej kompostu, który jest źródłem pierwiastków potrzebnych roślinom i jednocześnie dobrym środowiskiem dla rozwoju organizmów pożytecznych. W dużej części zastąpi zapotrzebowanie roślin na nawozy sztuczne. Stosując naturalne środki ochrony rośli przyczynimy się do zwiększenia wartości odżywczych roślin konsumpcyjnych hodowanych we własnym ogrodzie i zwiększenia populacji organizmów tworzących równowagę biologiczną w naturalnym środowisku człowieka.
Życie w ogrodzie  potrafi być piękne. Wystarczy zaprosić ogrodowych gości, (one szybko się rozprawią ze szkodnikami) i zadbać o bufet obficie zaopatrzony. Wabione intensywnym zapachem ziół i kwiatów na pewno będą wracały razem z porannym słońcem do naszych ogrodów. Między kwitnące kwiaty sadźmy zioła.Kwitnące rośliny od wiosny do jesieni zapewnią ciągłość pożywienia dla owadów. Nie zasypujmy wszystkich nor. Znajdą tam miejsce do wylęgu ropuchy albo trzmiele. Nie usuwajmy wszystkich liści i gałęzi z rabat, może to być dobre miejsce na gniazdo ptasie albo kryjówka dla jeża. Zadbajmy o wodę w ogrodzie. Korzystać z niej będą, ważki, płazy, gady, jeże i ptaki. Dzięki wodzie ogród będzie tętnił życiem. Ważki będą oczyszczały wodę z larw komarów.



O pożytecznych owadach i ochronie środowiska pisałam w poście Pryskamy rośliny? Uważajmy na owady!
Teraz przedstawię krótka charakterystykę  naszych większych sprzymierzeńców.

Jeże 
Jesienią zostawiam na rabacie z malinami, w zacisznym miejscu, grubą korę,  pocięte gałęzie. Zdarza się że zamieszka w nich jeż.



Jeż zapada w sen zimowy w październiku, budzi się dopiero na przełomie marca i kwietnia. W ciągu dnia chowa się pod stertą liści, gałęzi, w jamkach, rozpadlinach ziemnych. To jest jeden z powodów dla których ta otulina zostaje na cały rok i jest systematycznie uzupełniana. Jeż jest samotnikiem, jest dobrym pływakiem i wspinaczem. Głównym składnikiem ich pokarmu są robaki ziemne, owady, ślimaki, płazy, jaja ptasie, owoce, grzyby. Nie pogardzi ropuchą. Potrafi rozprawić się z jadowitymi wężami. Jest odporny na jad. Można podrzucić troszkę smakołyków, np. drobno posiekane surowe mięso wymieszane z płatkami owsianymi, karmę dla kotów lub psów. Ważny jest dostęp do wody, można ustawić poidło dla ptaków, nad lustrem oczka położyć konar.

Ropuchy
Zimą w stanie hibernacji przebywa w ziemnych norach. Można ją spotkać w dzień, szczególnie pochmurny i mokry, ale żeruje głównie nocą. Żywi się, ślimakami, owadami i ich larwami, młodymi gryzoniami, wężami, pisklętami ptaków. Wszystkie gatunki są pod całkowitą ochroną.


Żaby
Zielone są bardziej związane z wodą. Szare żyją na lądzie a rozmnażają się w wodzie.



Duże osobniki zjadają ślimaki, ryby i turkucie podjadki. Mniejsze zadowolą się owadami latającymi, pajęczakami, mrówkami, chrząszczami i dżdżownicami.

Nietoperze
W dzień śpi, w nocy poluje na, latające owady, zjada gąsienice z drzew.

Dżdżownice
Żywią się martwymi częściami roślin, przerabiając je w próchnicę. Odchody dżdżownic mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, wspomagają utrzymanie równowagi biologicznej gleby. Są największymi organizmami żyjącymi w ziemi. penetrując glebę w poszukiwaniu pożywienia, pozostawiają długie korytarze, dzięki którym ziemia jest napowietrzana, zwiększa to zdolność gleby do zatrzymania wody. Korzystne środowisko dla dżdżownic stworzymy zasilając glebę nawozami zielonymi ( poplonem), obornikiem. Obniżając pH gleby do obojętnego ( tu gdzie jest to możliwe) przez wapnowanie. Kompostując resztki z ogrodu i kuchni.


Ptaki 
Narzekamy na szpaki, bo lubią czereśnie, narzekamy na kosy bo lubią borówkę, narzekamy na ptaki bo lubią nasiona. Narzekamy, a jednak je dokarmiamy i budki lęgowe zakładamy. I bardzo dobrze że dbamy o ptaki. Bez ptaków mieli byśmy w ogrodzie mnóstwo robaków. Każdy ptak w przyrodzie ma swoje indywidualne upodobana żywieniowe.

Sikorki
Sikory żywią się nasionami, roślinami, ale głównie żywią się owadami. Najwięcej szkodników zjadają w czasie wykarmiania piskląt. Jedna Sikora w ciągu dnia potrafi zjeść tyle owadów ile sama waży, czyli średnio 20g, co się równa 120-200owadów. Jedna rodzina w ciągu lata zjada ok. 75 kg, co przekłada się na 3 miliony owadów.



Kosy
Główne pożywienie to, ślimaki, dżdżownice, owady. Wygrzebują je z ziemi, z pod kory i liści.



Sójki
Latem sójka żywi się owadami i ich larwami, poczwarkami, ślimakami, małymi bezkręgowcami i innymi drobnymi zwierzętami, w tym gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajami wybieranymi z gniazd. Od jesieni menu sójki się zmienia. Głównym pokarmem są orzechy, żołędzie, owoce buku.


Tak powstaje ogród tętniący życiem, śpiewem ptaków, brzęczeniem owadów i zapachem kwiatów. Poza tym że ptaki oczyszczają ogrody z intruzów to nie wątpliwie są też ich ozdobą. Poranna kawa w ogrodzie, wśród śpiewu ptaków smakuje o wiele lepiej niż w domu przy stole. Nie możemy zapomnieć o owadach, naturalnych zapylaczach, pożyteczne owady. 
Nie wszystkie owady są mile widziane w ogrodzie szerszenie nie są mile widziane, ale żeby się pozbyć gniazda trzeba być bardzo ostrożnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz