Od kilku dni popijam herbatkę z fiołkami i forsycją. Nektar który się robi pod wpływem kilkudniowej maceracji w miodzie i cytrynie ma cudowny lekko kwaśny smak, słodycz jest mało wyczuwalna, ale herbata z dodatkiem takiego syropu nie wymaga dosładzania.
Syrop kwiatowy podnosi wartości smakowe nie tylko herbaty, woda mineralna na upalne dni z dodatkiem syropu kwiatowego jest kolorowa , bardzo zdrowa i smaczna.
Forsycja Forsythia Vahl- żółto kwitnący krzew zwiastujący nadejście wiosny, kojarzy się niezawodnie ze Świętem Wielkanocy.
Forsycja to krzew łatwy w uprawie. W bardzo ostre zimy może trochę przemarzać. Dobrze znosi warunki miejskie. Forsycje mają dość płytki system korzeniowy a do tego nie lubią suchej gleby i dlatego dobrze jest wyściółkować miejsce wokoło krzewu. Gleba powinna być żyzna, niezbyt ciężka, umiarkowanie wilgotna. W suchej glebie i podczas suszy liście forsycji więdną.
Forsycja może rosnąć w półcieniu ale lepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Najlepsze jest miejsce zaciszne, osłonięte od ostrych wiatrów.
Forsycja ładnie wygląda w grupach lub pojedynczo, w szpalerach i żywopłotach. Krzewy forsycji potrzebują dużo miejsca i dlatego nie powinno się sadzić innych roślin w bliskim sąsiedztwie. Ponieważ wytwarzają dużo zieleni mogą być tłem dla innych roślin. Nadaje się na kwiat cięty - gałązki forsycji ścięte w lutym i wstawione do wazonu zakwitną po 2 tygodniach.
Dość łatwo jest rozmnażać forsycje z sadzonek zielnych sporządzanych w połowie czerwca. Wystarczy uciąć patyk z pięcioma oczkami. Trzy oczka wsadzamy do gleby, w miejsce zacienione, w wilgotną glebę, dwa oczka zostają na powierzchni. Sadzonki dobrze się ukorzeniają, dość szybko rosną a kwitną w trzecim roku do po posadzeniu. Ukorzeniacz nie jest konieczny.
Co roku, po przekwitnięciu należy krzew przyciąć. Nie przycinana forsycja ogałaca się od dołu i słabiej kwitnie. Pędy należy skrócić o około 2/3 długości.Obcięte gałązki można wykorzystać w domowej apteczce. Głównym sprawcą właściwości fitoterapeutycznych forsycji jest zawarta w niej syringina, która jest zlokalizowana głównie w zdrewniałych częściach (gałązki). W tym celu zbieramy jesienne lub wiosenne gałązki forsycji, owoce forsycji przed otwarciem. Należy je skropić gorącym alkoholem 60-65%, zalać wodą, gotować ok 20 min. Można też gotować w czerwonym lub białym winie przez 20 minut na wolnym ogniu w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub cytryny.
Proporcje surowca do alkoholu/wina 1:5. Zażywać po 10-15 ml, wino po 30-50 ml 1 raz dziennie. Odwar (z 1 łyżki na szklankę wody) pić 2 razy dziennie po 100 ml.
Forsycja poza walorami dekoracyjnymi ma także zastosowanie w fitoterapii.
Surowce bogate w kwas syringowy i syringinę można stosować w leczeniu zapalenia wątroby, marskości i stłuszczenia miąższu wątroby, ponadto przy chorobach autoimmunologicznych wątroby, nerek, gruczołów dokrewnych, endometriozy, czy łuszczycy. dobrze jest łączyć surowce syringinowe z ostryżem (kurkumą), karczochem, ostropestem (sylimaryna), rzepikiem, szantą, withanią, Smilax (Sarsaparilla), lukrecją.
Kwiaty zatopione w miodzie
Kwiaty wsypać do litrowego słoika, skropić alkoholem 40 - 60 % , sokiem z cytryny, zalać miodem, ok 100ml - jeżeli miód jest skrystalizowany to można podgrzać w kąpieli wodnej. Zostawić na pół godziny, dobrze wstrząsnąć słoikiem, kwiaty osiądą ( zmniejszą radykalnie objętość), będą zatopione w miodzie.
Teraz można dodać jeszcze porcję kwiatów. Kwiaty można dodawać przez kilka kolejnych dni, aż słoik się zapełni, w razie konieczności trzeba dodawać po trochu miodu.
Po miesiącu można zlać syrop, albo blenderem zmiksować płatki i będzie gotowa konfitura.
Wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, wzmagają diurezę, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stabilizują strukturę włókien kolagenowych i elastynowych oraz komórek tucznych (mastocytów, labrocytów).
Podobnie robię płatki róży , kwiaty fiołka wonnego, z miodem, zachowują piękny kolor i zapach.
Od kilku dni popijam herbatkę z fiołkami i forsycją. Nektar który się robi pod wpływem kilkudniowej maceracji w miodzie i cytrynie ma cudowny lekko kwaśny smak, słodycz jest mało wyczuwalna, ale herbata z dodatkiem takiego syropu nie wymaga dosładzania.
Syrop kwiatowy podnosi wartości smakowe nie tylko herbaty, woda mineralna na upalne dni z dodatkiem syropu kwiatowego jest kolorowa , bardzo zdrowa i smaczna.
Napar z kwiatów
10-15 g kwiatów świeżych lub suchych zwilżyć spirytusem, po czym zalać 2 szklankami wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 40 minut, przecedzić. Wypić w ciągu dnia małymi porcjami. Naparem przemywać oczy alergiczne, przy zapaleniu spojówek. Ja używam również do przemywania twarzy zamiast toniku. Zastosowane w kosmetykach opóźniają procesy starzenia.
Owoce forsycji, zwane pod chińską nazwą Lian Qiao, to ostre, owalne „drażetki” z twardą skorupką. Mają działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antybakteryjne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz