wtorek, 5 maja 2015

Aukuba japońska - do donicy czy do gruntu ?

Aukuba japońska (Variegata), podobnie jak inne  zimozielone rośliny jest ozdobą ogrodu przez cały rok. Wyróżnia się na tle ciemnej zieleni różaneczników i iglaków kremowymi plamkami liści. Tam gdzie zima bywa łagodna i okres silnych mrozów jest krótki, czyli na zachodzie kraju aukubę można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. W naszym kraju zimno może być tak samo wszędzie jedynie ilość dni z bardzo niskimi temperaturami jest większa we wschodnich niż zachodnich rejonach. Właśnie dla tego łatwiej przetrwają rośliny pod Wrocławiem niż pod Rzeszowem. Trzeba stworzyć roślinie odpowiednie warunki i cieszyć się jej pięknym wyglądem. Aukuba  szczególnie atrakcyjna jest zimą kiedy w ogrodach brakuje jasnych akcentów.




Aukubą sadzimy w zaciszne miejsce, na stanowisko w półcieniu, nie zapominajmy o podlewaniu w suche i słoneczne dni zimowe, kiedy zdarzy się długi okres pogody słonecznej i suchej.  Korzenie zabezpieczymy kompostem, igliwiem, trocinami, szyszkami, albo innym materiałem. Warstwa ściółkująca powinna mieć co najmniej 25 cm grubości, szerokość powinna być troszkę większa niż obrys korony, szczególnie u młodych roślin. Dodatkowo młodą roślinę można na zimę owinąć agrowłókniną . Moje aukuby okrywane były igliwiem w pierwszym roku po posadzeniu, w latach następnych pozostają bez zimowego okrycia.  Nawet jeśli część pędów  podmarznie to roślina to szybko zregeneruje uruchamiając pączki śpiące jak i odrosty korzeniowe. Pamiętajmy tylko – sadzić należy od wiosny do połowy lata, by roślina miała czas na przystosowanie się do nowych  warunków.



Aukuba lubi lekką próchniczą glebę o odczynie obojętnym, jest łatwa w uprawie i bardzo tolerancyjna.    Ziemię zbitą, gliniastą, należy przed sadzeniem rozluźnić, wykopując dwa- trzy razy większy dołek i na dno wsypać drenaż.


Roślina znosi przycinanie lecz zwykle nie jest ono wymagane.

Tam gdzie zimy są długie i mroźne bezpieczniejsza jest uprawa w donicach i zimowanie roślin w pomieszczeniach, na przykład w ogrodach zimowych, piwnicach, na werandach. Taka uprawa jest możliwa w całym kraju. Aukuba japońska Variegata dobrze rośnie w pojemnikach w podłożu żyznym, cięższym, nawet gliniastym. W lecie wskazane jest regularne zraszanie liści. Podlewać należy umiarkowanie, zimą trzeba je ograniczyć i zapewnić chłodne miejsce z temperatura nie niższą niż -10 st. C. Po ustabilizowaniu się temperatury  wynosimy roślinę na zewnątrz. Wybieramy wystawę zachodnią. Na południowej stronie powinna stać w półcieniu, osłonięta np. innymi roślinami. Z powrotem wnosimy już we wrześniu jeśli dysponujemy tylko parapetem. Dysponując chłodnym (5°-8°C) i widnym pomieszczeniem możemy wnieść najpóźniej jak się da wiedząc, że aukuba zniesie przymrozki do -10°C. Aukuba kwitnie pod koniec kwietnia.



Gatunek należy do roślin dwupiennych co oznacza, że kwiaty męskie są na innej roślinie, a żeńskie na innej. Zatem chcąc mieć owoce trzeba mieć obie formy i postawić je niedaleko od siebie.Wspomniane owoce są owalne, czerwone i mogą pozostawać na roślinie przez kilka miesięcy.

Roślina rośnie wprawdzie dość wolno i w około 5 lat dorasta do 150 cm lecz jej maksymalny wymiar to około 2,5 metra wysokości i ponad metr szerokości. Zastanówmy się zatem już w momencie zakupu nad odpowiednim stanowiskiem.

"Crotonifolia"- to męska odmiana, niekiedy wykazująca cechy żeńskie i wydaje owoce. Ta odmiana cechuje się jaskrawym wyglądem dzięki dużym, błyszczącym, zielonym liściom po­krytym żółto-kremowymi plamami.

"Golden King"- liście pokryte są duży­mi złotymi plamami. Najlepiej rośnie w miejscu częściowo zacienionym. Odmiana męska.

"Gold Dust"-  czę­ściowo zimotrwała. Liście powcinane, ciem­nozielone, z małymi nieregularnymi plamka­mi. Odmiana żeńska. Wysokość do 2,5 m.

"Mr Goldstrike -  powcinane zielone liście w drobne żółto-złote plamki.

"Rozannie"- liśćie ciemnozielone, błyszczące, brzegi zaokrąglone, pokrój zwarty,  kwiaty ma  zarówno żeńskie, jak i męskie,  duże owoce.

"Variegata" ma liście gęsto nakrapiane złotymi plamkami. Liście tej od­miany są trochę szersze niż liście roślin ga­tunkowych. Spotykane są zarówno rośliny żeńskie, jak i męskie.

"Pictura" -z dużą, żółtą plamą na środku blaszki liściowej, otoczoną licznymi, drobnymi plamkami.

"Luteocarpa" – o liściach ząbkowanych i żółtych owocach.


Wprawdzie jest to duża roślina, ale rośnie dość wolno. Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata a starsze co 4-5 lat.O momencie przesadzania decyduje stan korzeni. Podłożem może być zwykła ziemia do kwiatów tylko należy ją wzbogacić o 1/3 objętości wermikulitu lub grysu akwarystycznego średniej wielkości – pamiętając, że w naturze rośnie na bardzo porowatych glebach typu leśnego. Polewanie należy uzależnić od tego jak wygląda ziemia w doniczce. Przed kolejnym podlaniem ziemia powinna przeschnąć na głębokiść ok 1/3 wysokości doniczki. Najprościej wilgotność podłoża można sprawdzić wkładając palec do podłoża. Po kilkukrotnym sprawdzeniu nabieramy doświadczenia i już nie ma kłopotu z określeniem kiedy podlać roślinę. Na szybkość wysychania ziemi w doniczce ma wpływ wiele czynników - wilgotność powietrza, temperatura otoczenia, intensywność oświetlenia, zapotrzebowanie rośliny na wodę, stąd też trudno jest określić częstotliwość podlewania np. w dniach. Każdy musi sam dopasować ilość potrzebnej wody do do potrzeb rośliny.  Nawożenie stosujemy od wiosny do jesieni, najbezpieczniejsze jest nawożenie małymi dawkami przy każdym podlaniu. Odmiany o zielonych liściach podlewamy z dodatkiem nawozu do roślin zielonych, aukubę 'Variegatę' można podlać  nawozem do roślin kwitnących, plamki na liściach są wtedy ładniejsze, wyraźniejsze.


Bez względu na sposób uprawy roślina dobrze znosi przycinanie.

Aukubę rozmnaża się przez wysiew nasion zaraz po zbiorze je­sienią lub przez sadzonkowanie.

W lutym lub sierpniu pobieramy z roślin ma­tecznych sadzonki wierzchołkowe albo pędowe i ukorzeniamy  w temperaturze 20-22°C. Możliwe jest także ukorzenianie w temperaturze 12-15°C  ukorzenianie takie trwa jednak wtedy znacznie dłużej. Dobrze ukorzenione rośliny sadzimy  do doniczek o średnicy 12 cm, w ziemię do której dodajemy trochę gliny. Jeśli ukorzenialiśmy wiosną to przez cały sezon należy przycinać pędy gdy te mają około 15-18 cm wysokości. Zabieg ten musi być dokonany przynajmniej dwa razy. Uzyskamy wówczas mocno rozkrzewioną roślinę. Natomiast sadzonki sporządzone jesienią sadzi się po ukorzenieniu do doniczek i pozostawia przez zimę bez przycięcia ale wówczas trzeba utrzymać temperaturę 5-8°C by roślina nie podjęła wzrostu. Rozmnażając na potrzeby własne lub przyjaciół róbmy to wiosną , mamy wtedy mniej pracy i  problemów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz