sobota, 13 czerwca 2015

Dobre wiązanie owoców - woda borowa

Borasol - potocznie woda borowa, skutecznie pomaga w zawiązywaniu owoców.


http://magia-ogrodu.blogspot.de/2015/06/dobre-wiazanie-owocow-woda-borowa.html



7,5 ml Borasolu mieszamy z l litrem wody. Opryskujemy kwiaty dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Można sobie przygotować roztwór w małym opryskiwaczu np 0,5 l. Niezużyty roztwór może stać, nic mu się nie stanie.

I troszkę zmodernizowany przepis, na preparat na dobre wiązanie owoców o szybkim wchłanianiu.

Potrzebny jest;
  • Borasol - opakowanie100g - czyli potocznie woda borowa.
  • mocznik


Do zakupionego w aptece Borasolu dodajemy odważone 4 dkg mocznika. Otrzymujemy 140 g koncentratu boru o przyspieszonym wchłanianiu.

Używamy do sporządzenia roztworu do oprysku w ilości 10 ml/l.

Zasady oprysku są identyczne jak w przypadku używania samego Borasolu czyli 2-3 razy w tygodniu opryskujemy kwiaty aż do zawiązania owoców.

Oczywiście możemy ten preparat stosować na wszystkie rośliny owocujące u których zauważymy niedobór boru. 

Przypominam że przy użyciu wszystkich środków ochrony roślin  zakładamy rękawiczki. W przypadku herbicydów muszą być użyte rękawice nitrylowe, w przypadku środków które proponuję na blogu wystarczą rękawice nie przepuszczające wody.

Koszt niewielki, jedno opakowanie Borasolu kosztuje w granicach ok 5 zł.

Najnowszy przepis an szybkie wiązanie owoców.

Do 100 g Borasolu
dodajemy 15 ml gliceryny 95 % .

Do sporządzenia roztworu do oprysku bierzemy 9 ml preparatu i rozrabiamy  w litrze wody.
Stosujemy w porze kiedy nie ma słońca.

Autorem przepisu jest pomodoro, któremu dziękuję za zgodę na publikację.

Życzę bardzo obfitych plonów.






27 komentarzy:

  1. Na ten sezon wystarczy tych preparatów do wspomagania zapylania kwiatów pomidora. W przyszłym sezonie pomyślimy nad kompleksem boru z sorbitolem. Zaraz wytłumaczę dlaczego. Otóż zauważono, że u roślin produkujących tą pochodną glukozy ruchliwość boru jest znacznie większa niż u tych, które tego związku nie produkują. Bor wchodzi wchodzi w tych roślinach właśnie w kompleks z sorbitolem .

    Pomodoro

    OdpowiedzUsuń
  2. czy jest jakiś okres minimalny pomiędzy użyciem borasolu a HT, bądź OW?
    jamles

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tydzień.

      pomodoro

      Usuń
    2. Dzięki pomodoro, a jak to działa w drugą stronę? Wczoraj opryskałem KSM,
      to borasol też za tydzień?
      jamles

      Usuń
    3. Borasolem pryskamy same kwiatostany- to raz, Po drugie dezaktywować KSM może coś co ma wysokie pH ,a kwas borowy ma odczyn niski, jak każdy kwas. W niczym nie koliduje więc użycie KSM i boru.

      Pozdrawiam pomodoro

      Usuń
    4. to jeszcze jedno pytanie ... w poniedziałek użyłem KSM, w środę Borasol, planowałem powtórzyć w sobotę, może w niedzielę, ale aktywny komunikat o zarazie i prognozy pogody wskazywałby, że raczej oprysk przeciw zarazie i czy KSM też tydzień po Borasolu?

      Usuń
    5. 16 czerwca pomodoro odpisał, Borasolem pryskamy same kwiatostany- to raz, Po drugie dezaktywować KSM może coś co ma wysokie pH ,a kwas borowy ma odczyn niski, jak każdy kwas. W niczym nie koliduje więc użycie KSM i boru.

      Usuń
  3. Coś się zblokowało, niechcący jest wykasowane pytanie. Ile dodać mocznika na 0,5l .

    Trzeba dodać 1,5g.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moje pytanie dotyczy pomidorków w gruncie,czy ich kwiaty opryskiwać borasolem,czy zostawić
    to zadanie owadom.
    Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jakim owadom ? Pomidor jest samopylny, owady, nawet gdyby chciały, nie mają dostępu do dna kwiatowego a kwiaty nie produkują nektaru. Do zapylenia pomidora wystarczy w gruncie wiatr.

      Usuń
  5. Czyli w bezwietrzne dni pryskać-żarcik.Wielkie dzięki ,gdyby nie Pomodoro i blog Danusi nie
    zdecydowała bym się na pomidorki w gruncie.Wielkie dzięki,jutro będzie borasol.
    Pozdrawiam Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marysiu, życzę powodzenia i czekam na relację. Jestem pewna że będziesz miała dużo satysfakcji z tej uprawy i dużo pięknych pomidorów.

      Usuń
  6. Jeśli minimalny okres użycia borasolu i HT to tydzień ,to jak nim pryskać 2-3 razy w tygodniu .Jeśli coś spadnie na rośline opryskaną HT ,bo wiadomo ,że tego się nie uniknie jak się rozpyla,czy to zaszkodzi pomidorom.
    Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A na jakiej podstawie wyciągasz taki wniosek ?. Użycie Borasolu nie koliduje ani z HT ani z KSM. Kiedyś dla świętego spokoju odpowiedziałem komuś, że odstęp od wszelkich preparatów 7 dni. No bo ile razy można wkoło objaśniać to samo ?. Komuś się nie chce czytać a mnie ma się chcieć w kółko powtarzać to samo jak zacięta płyta. Ja te pomysły podałem - jak się okazuje-tylko na własne utrapienie.

      Pozdrawiam pomodoro

      Usuń
    2. No właśnie przeczytałam na początku tych komentarzy i byłam zdezorientowana,dlatego zapytałam ,bo wcześniej nie było o tym mowy .Dziękuję

      Usuń
  7. Na Forum Ogrodniczym info w wątku:

    forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=52707

    ktoś próbował poprawiać podany przeze mnie przepis na wykorzystanie leku o nazwie Borasol do wspomagania zapylania pomidorów , będącego 3 % roztworem wodnym kwasu borowego podając nieprawdziwe informacje . Konkretnie :
    Jako że do oprysku kwiatów nie trzeba dużych ilości to fajnie wychodziła by taka proporcja:
    np do 30g kwasu bornego dolać wody do uzyskania 130 ml.........
    Taka ilość kwasu bornego powinna bez problemu rozpuścić się w temperaturze nie mniejszej niż 20.

    Otóż jest to nieprawda. 30 g kwasu bornego nie rozpuści się w ok 110 ml wody jako, że rozpuszczalność kwasu bornego w wodzie wynosi przy 20 * C 4,7 % co oznacza, że w 100 g roztworu może znajdować się maksimum 4,7 g kwasu bornego.

    www.zpb-innowacje.pl/files/karty_charakterystyk/Kwas_borowy.pdf

    Otrzymacie Państwo nie jednolity roztwór , a zawiesinę.

    Ponieważ jestem autorem pomysły wykorzystania Borasolu do poprawy zapylania pomidorów czuję się zobowiązany zabrać w tej sprawie głos.


    pomodoro

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomodoro, dziękuję za komentarz i sprostowanie. Kombinatorzy jakoś sobie poradzą sami, albo i nie, ale to już nie nasza sprawa.

      Dla osób z małym doświadczeniem ogrodniczym jest to cenny komentarz.

      Usuń
    2. Sprawa z Borasolem ma jeszcze szerszy wymiar. . Otóż we wspomnianym we wcześniejszym moim poście wątku umieszczono przepis na preparat Borasolu z dodatkiem mocznika. Umieszczono ten przepis bez mojej zgody. Proszę więc odnieść ten fakt do ostrzeżenia umieszczonego na końcu odnośnie praw autorskich.

      pomodoro

      Usuń
    3. Informację o prawach do zdjęć i opisów, przeniosłam pod spis treści, po prawej stronie. Może będzie bardziej czytelny dla tych, którzy nie czytają tekstu od początku do końca.

      Usuń
  8. Witam. Posiadam gotowy koncentrat borasolu z mocznikiem z poprzedniego sezonu. Czy mogę go użyć czy jednak zrobić świeży?

    OdpowiedzUsuń
  9. Możesz go używać.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeden z uczestników FO o nicku " bologno " raczył był publicznie kontemplować mój przepis na preparat Borasolu z mocznikiem. Wyjaśniam:
    - do 100 g Borasolu / dokładnie 99 ml/ dodajemy 40 g mocznika. Mocznik niestety ma ciężar właściwy większy od wody a dokładnie 1,33 g/cm3 zatem 40 g mocznika będzie mieć objętość 30 ml a nie 40 jak się temu koledze wydaje. Po zmieszaniu będzie więc 130 ml roztworu. Aby zawartość boru w oprysku utrzymać na tym samym poziomie dawka takiego koncentratu Borasol + mocznik musi być o 30 % większa niż w przypadku czystego Borasolu. Zatem nie 7,5 ml/l a dokładnie 9,75 ml/l co zostało zaokrąglone ze względów praktycznych do 10 ml/l

    pomodoro

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, a jakie zadanie ma gliceryna w tym oprysku Borasolem ?

    OdpowiedzUsuń
  12. Takie same jak w leku o nazwie APHTIN do pędzlowania jamy ustnej u noworodków przeciw pleśniawce . Dodatkowo gliceryna ma zdolność zatrzymywania wody co jest ważne podczas upalnej pogody.

    pomodoro

    OdpowiedzUsuń
  13. Dzień dobry. Mam pytanie w związku z gliceryną w przepisie. Nigdzie nie mogę dostać 95%, w związku z tym czy 86% powszechnie dostępna wystarczy? Pozdrawiam serdecznie.
    Łukasz

    OdpowiedzUsuń