Octan wapnia to następny preparat do ochrony roślin, który ja stosuję naprzemiennie z mleczanem wapnia, a o którym pisałam w poście o Mleczanie wapnia .Tym razem zestaw potrzebnych akcesoriów troszkę się zmieni.
Będziemy potrzebować:
- Ocet jabłkowy albo winny 6% .Może być gotowy ze sklepu, albo własnej produkcji.
- duży słoik i mały słoik 1 litrowy
- strzykawka
- kreda malarska
Odażamy 100g octu i 20 g sody. Do słoika z octem wsypujemy sodę, roztwór zacznie się burzyć ( wydzieli się CO2), trzeba kilkakrotnie roztwór zamieszać, przykryć.
Po 24 godzinach roztwór ważymy. Różnicę w gramach przed reakcją i po reakcji mnożymy x 1,4
I tak otrzymamy interesujące nas procenty, czyli stężenie % octu. Zawiesina kredy malarskiej (wapno się nie nadaje). 13 dkg kredy wsypujemy do litrowego słoika i uzupełniamy do pełna wodą. (przed użyciem trzeba dobrze wymieszać).
Teraz trzeba wymieszać odpowiednio składniki żeby otrzymać - octan wapnia. Do 5 litrowego słoja (może być butla PET) wlewamy: 250 ml octu jabłkowego lub winnego o stężeniu 6% i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy malarskiej.
Nastąpi reakcja wydzielania CO2, płyn będzie się burzył, ze słoika będzie wydzielał się ostry zapach. Po zakończeniu reakcji uzupełniamy do pełna wodą( najlepiej deszczówką). Otrzymamy 5 l preparatu do oprysku o stężeniu o,4%, gotowego do użycia.
Ilość użytego octu zależna jest od jego % stężenia.I tak;
5 % - 300 ml
7 % - 210 ml
8 % - 190 ml
9 % - 170 ml
10 % - 150 ml
11 % - 137 ml
12 % - 125 ml
Można przygotować koncentrat:
Do 1,5 litrowego słoja lub butelki wlać 500 ml octu jabłkowego lub winnego 6%, dodać 200 ml zawiesiny kredy. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Do oprysku używać 75 ml na 1 l wody. Zamiast słoja można użyć butelki. Wszystkie preparaty powinny być dokładnie opisane i przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Po kilku godzinach zawiesina zrobi się klarowna.
Preparat może być stosowany przez cały okres wegetacji. Octan wapnia można łączyć tylko z mocznikiem, przy stosowaniu innych nawozów trzeba zachować 7 dniowy odstęp. Octan Wapnia można też łączyć z Mleczanem wapnia, mieszanie tych dwóch preparatów zwiększy przyczepność środka i spektrum jego działania.
Na każdy litr Mleczanu Wapnia, do oprysku dodajemy 50 ml Octanu Wapnia uzyskanego z reakcji octu z kredą - nie rozcieńczonego (koncentratu).
Preparat jest skuteczny przy zwalczaniu następujących chorób:
- srebrzystego parcha ziemniaka - Helminthosporium solani
- furazyjne więdnięcie - Fusarium oxysporum
- antykoroza pomidora - Colletotricum coccodes
- zgnilizna korony truskawki - Phytophthora cactorum
- zamieranie róż i azalii - Phytophthora cinnamomi
- choroba bulw ziemniaka i pomidora - Phytophthora erythroseptica
- zaraza ziemniaczana - Phytophthora infestans
- czernienie łodyg roślin strączkowych - Phytophthora megasperma
- gnicie korzeni - Pythium ultimum
- parch jabłoni - Venturia inaequalis
Skuteczność
octanu wapnia można zwiększyć dodając do poryku hydrolizat
białka. Hydrolizat białka,
jest to substancja utrudniająca
zmywanie octanu wapnia z liści. Związki czynne mikrobiologicznie w
tym preparacie są dyfuzyjne. Preparat wysychając na liściach
tworzy hydrofilną błonę ograniczającą zmywalność.
Niektóre składniki białka kurzego
są wysoce alergiczne. Wykluczone jest stosowanie tego oprysku pod
folią.
Przygotowanie
Będziemy
potrzebować
- butelkę PET 1 l
- wodę demineralizowaną, albo deszczówkę, 0,5 l
- białko kurze z 1 jajka
- ocet spirytusowy 10 %, 25 ml.
Do butelki PET o pojemności 1 l wlewamy 0,5 l wody demineralizowanej
lub z filtra lub deszczówki, oraz 25 ml octu spirytusowego 10 %.
Dobrze wymieszamy. Następnie rozbijamy 1 jajo kurze oddzielając
białko od żółtka. Białko wlewamy do przygotowanego roztworu
octu i delikatnie mieszamy/ nie wstrząsać butelką. Wstawiamy
następnie butelkę z zawartością do lodówki na 24 godziny
mieszając kilkakrotnie w trakcie tej doby. Nazajutrz przecedzamy
zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do
objętości 1 l.
Dodajemy do oprysku w ilości 0,2 l
na każdy litr octanu wapnia. Preparat może być przetrzymywany w
lodówce nawet 2 tygodnie.
Witam proponuje jeszcze dopisać o przepisie na HB stosowanym razem z OW.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Rafał
ps. bardzo fajny blog na pewno będę tu częściej zaglądał
Dziękuję za zwrócenie uwagi na ważny dodatek do octanu wapnia. Szczególnie przydatny w czasie długotrwałych opadów atmosferycznych.
OdpowiedzUsuńPrzepisy są wspaniałe, ale właśnie spróbowałam przyrządzić koncentrat octanu wapnia, tak jak w opisie, w butelce 1,5 l. Reakcja była tak burzliwa, że ponad połowa zawartości wypieniła mi się do zlewu i niewiele zostało. Zdecydowanie 1,5 l to zbyt mała pojemność na te proporcje składników. Chyba jednak samą reakcję trzeba przeprowadzać w znacznie większym pojemniku.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam, Ewa
Taka burzliwa reakcja następuje zazwyczaj przy occie wysoko procentowym.
UsuńMiałam dzisiaj podobny wypadek. W butelce pozostało mniej niż 1/2 l płynu. Czy można go jakoś wykorzystać?
UsuńMożna dopełnić butelkę wodą i wylać pod rośliny kwaśnolubne.
UsuńWitam, czy niezachowanie 7-dniowego odstępu pomiędzy opryskiem OW i nawozem dolistnym może uszkodzić rośliny? Opryskałam dzisiaj pomidory OW nie wiedząc, że wcześniej mąż zasilił je dolistnie i martwię się o efekty.
OdpowiedzUsuńOdstępy powinny być zachowane, ale jak już zabiegi zostały wykonane to nie warto się zamartwiać, tylko trzeba czekać na efekty. Zależy też po ilu dniach od nawożenia był robiony oprysk. To że będą uszkodzenia to jeszcze nie znaczy że roślina zginie. Trzeba teraz być dobrej myśli i czekać.
UsuńOprysk OW był robiony tego samego dnia co zasilenie dolistne. Żadnych niepokojących reakcji na roślinach nie zauważyłam
UsuńWitam mam pytanie,czy koncentrat octanu przed wlaniem do opryskiwacz mieszamy,czy wlewamy klarowny (odstały)?
OdpowiedzUsuńZlewamy ciecz znad osadu. Z osadem może zapychać się dysza. Osad można rozcieńczyć, zamieszać i wylać na kompost lub pod rośliny.
UsuńDzień dobry. Dopatrzyłam się nieścisłości w proporcjach sporządzenia octanu wapnia w 5l butli w stosunku do koncentratu. Skoro 5l butlę sporządzamy z 250ml octu i 100ml zawiesiny a koncentrat w butelce 1,5l z 500ml octu i 200ml zawiesiny, który później rozcieńczamy 75ml/litr to czy nie jest on o połowę słabszy od butli 5l?
OdpowiedzUsuńW pierwszym przypadku mamy gotową ciecz do oprysku, w drugim koncentrat, który po rozcieńczeniu wg przepisu będzie miał takie samo stężenie. Nie widzę nieścisłości.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie! Chcę dopytać o koncentrat. Wg przepisu tu z blogu: "Do 1,5 litrowego słoja lub butelki wlać 500 ml octu jabłkowego lub winnego 6%, dodać 200 ml zawiesiny kredy, słoik uzupełnić do pełna wodą. (...) Do oprysku używać 75 ml na 1 l wody." Natomiast wg przepisu z wątku na FO: "Do butli PET o poj. 1,5 l wlewamy 0,5 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 200 ml zawiesiny kredy. Nastąpi reakcja z wydzieleniem CO2. Koncentrat przechowujemy w temperaturze pokojowej i używamy do oprysków w ilości 75 ml na każdy litr wody." Jeśli do 1,5 litrowej butli wlejemy 500 ml octu + 200 ml zawiesiny kredy i wg jednego przepisu uzupełnimy do pełna wodą a wg drugiego nie, to różnica jest znacząca, skoro używamy tyle samo koncentratu na litr wody do oprysku. Który przepis na koncentrat jest poprawny - z wątku na FO czy ten z blogu? Dziękuję za sprostowanie.
OdpowiedzUsuńMilenko, nie wiem w którym miejscu czytałaś na forum, ale w trakcie sezonu przepis był systematycznie uzupełniany. Ostateczna wersja jest podana na blogu. Po zakończonej reakcji octu z kredą należy dolać wody.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Danusiu, w tym głównym "pomidory w pigułce", który chyba był w przypadku zmian poprawiany przez moderatorów (nie wiem, czy mogę podać linka, ale na pewno wiesz, o który chodzi :)
OdpowiedzUsuńAle w takim razie wszystko jasne - dziękuję :) Milena (Mandragora :)
Milenko masz rację, wkradł się błąd, już poprawiłam.
OdpowiedzUsuńPani Danuto, tak sobie czytam o tej domowej produkcji octanu wapnia i zastanawiam się, czy skoro HT przeszła ewolucję od zalewania suszonego tymianku do roztworu czystego tymolu w spirytusie, to czy octan i mleczan wapnia też nie mogłyby pójść tą drogą? To nie są bardzo drogie odczynniki (100g około 10 zł) a przecież o ile łatwiej byłoby sporządzać roztwór do oprysku a może i ci, których trochę przeraża takie domowe laboratorium też by spróbowali.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Alina
Pani Alino, nic nie stoi na przeszkodzie żeby próbować. Na opracowanie opublikowanych receptur poświęcić trzeba trochę czasu. Opublikowane przepisy są sprawdzone i skuteczne. Na razie jest sezon w pełni. Poza środkami ochrony roślin trzeba zająć się też innymi ważnymi zagadnieniami. Być może będzie jeszcze coś publikowane, ale na razie musi wystarczyć to co jest.
UsuńDanusiu, używam OW wymieszanego z MW. Koncentrat mam zrobiony wg poprzedniego, nieprawidłowego przepisu. Ile go dac w takim razie na 1l MW?
OdpowiedzUsuńCzy octan mam być szczelnie zamknięty? Za każdym razem przy otwieraniu słoika lekko mi psyknie.
Tak było i tak jest.
UsuńNa każdy litr Mleczanu Wapnia, do oprysku dodajemy 50 ml Octanu Wapnia uzyskanego z reakcji octu z kredą - nie rozcieńczonego (koncentratu).
Tak, tylko poprzedni przepis na koncentrat na blogu (pisze o tym Milena w komentarzach) był błędny tzn. koncentrat w 1,5l słoiku miał być jeszcze uzupełniany wodą. I ja właśnie taki zrobiłam. Mam więc inne stężenie koncentratu niż winno być prawidłowo. Jest on poprostu słabszy. Dlatego pytam, ile powinnam dać tego już częściowo rozcieńczonego wodą.
UsuńMusiała bym przeliczyć, ale na razie nie mam możliwości. Najprostsze rozwiązanie jakie mogę w tej chwili podpowiedzieć to dopełnić ten koncentrat do 5l wodą i zużyć. Zrobić niwy koncentrat.
Usuńwitam
OdpowiedzUsuńCzy gotowy mleczan wapnia to jest to samo co otrzymujemy w reakcji kwasu mlekowego z kredą?
Mam pytanie odnośnie HB:"Nazajutrz przecedzamy zawartość przez tkaninę bawełnianą i uzupełniamy wodą do objętości 1 l."
OdpowiedzUsuńmam uzupełnić kranówką?
Może być woda z kranu.
UsuńIle dni po oprysku roślin OW można opryskać je dolistnie nawozem.
OdpowiedzUsuńOctan wapnia można łączyć tylko z mocznikiem, przy stosowaniu innych nawozów trzeba zachować 7 dniowy odstęp.
UsuńPani danuto, czy koncentrat octanu powinien byc w takim kolorze jak na zdjęciu? W moim przypadku koncentrat jest bardzo przeżroczysty, przypomina wode mineralną
OdpowiedzUsuńKolor octanu wapnia jest wyraźnie mleczny. Taki jak na zdjęciu.
UsuńPozdrawiam.
Czy OW jest zdatny do użycia przez 2 sezony, czy co sezon trzeba przygotować nowy?
OdpowiedzUsuńNigdy nie robiłam tak dużych ilości na raz żeby zostało na drugi sezon.
UsuńDanusiu tez nie robię dużych ilości ale czasami nie zużyje się :)
OdpowiedzUsuńSprawdzałam butelki i widzę prawie litr OC - mamy końcówkę września,czy w ogrodzie można jeszcze pożytecznie wykorzystać taką mądrą miksturę ?
Wapno dla roślin zawsze mile widziane , jeśli pobierze teraz będzie to zapas na kolejny sezon.
A może się mylę ....?
Skąd wziąć kredę?
OdpowiedzUsuńJa kupuję w sklepie z farbami,ale trudno taki sklep znaleźć. W moim mieście znalazłam jeden. Zostają do wyboru sklepy internetowe.
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńA czy nie można odważyć 13 g węglanu wapnia i wsypać do 100 ml wody? Bo z tego przepisu zostaje 900 ml zawiesiny z którą nie ma co zrobić.
pozdrawiam
Można. O ile masz precyzyjną wagę i precyzyjnie odmierzysz ilość wody, bo im mniejszą ilość roztworu się robi tym dokładniej trzeba odmierzyć/odważyć składniki. Jeśli dodajesz 130g jak w przepisie to błąd np. 2g daje odchyłkę 1.5%, ten sam błąd przy 13g to już 15%.
UsuńNie mogłam dostać kredy malarskiej, użyłam takiej do tablic. Po wymieszaniu nic się nie wzburzylo, lekko bąbelkowało. Nadaje się to do czegoś?
OdpowiedzUsuńKredę malarską można kupić w sklepach internetowych.
OdpowiedzUsuńDo 1,5 litrowego słoja lub butelki wlać 500 ml octu jabłkowego lub winnego 6%, dodać 200 ml zawiesiny kredy. Przechowywać w temperaturze pokojowej. Do oprysku używać 75 ml na 1 l wody.
OdpowiedzUsuńNie uzupełniamy tego koncentratu wodą???
Do 1 litra wody dodajemy 75 ml koncentratu. Nie ma innego uzupełnienia.
UsuńDziękuję, bo zastanawiało mnie to do 1,5litrowego słoja - kupa miejsca zostaje.
UsuńPo dodaniu kredy do wody z octem, mieszanka bardzo się pieni i większość płynu wykipi. Dla tego trzeba mieć pojemnik z zapasem. Po zmieszaniu składników można koncentrat przelać do odpowiedniej wielkości pojemnika.
Usuńczy węglan wapnia sprzedawany jako pasza się nadaje i czy zamiast octu jabłkowego/winnego można używać spirytusowy?
OdpowiedzUsuńOcet spirytusowy zakwasza i dezynfekuje. Ocet jabłkowy i winny bogate są w skladniki mineralne, czyli przy okazji oprysku dokarmiamy rośliny. Proporcje są wyliczone na konkretne składniki. Można kombinować we własnym zakresie ale to już na własne ryzyko.
Usuń100g kredy zobojętnia 180 g kwasu mlekowego ale ta proporcja nie dotyczy dowolnego kwasu? Bo z tych proporcji z octem wyszło mi inaczej.
OdpowiedzUsuńU mnie robienie zawiesiny się nie sprawdziło. Wyliczenia są dokładne a potem próbuję wlać koncentrat, mieszam, ale kreda w ekspresowym tempie osiada i raczej ostateczne proporcje są mocno zachwiane.
Wolałabym przygotować z pojedynczych składników i najlepiej od razu mleczan i octan skoro działają najlepiej razem: 4 l wody i ile dodać kredy + kwasu mlekowego + octu np 6% ale nie umiem tego wyliczyć. Nie wiem ile octano-mleczanu wapnia dodać na 1 l wody.
aha, mam wagę precyzyjną, więc odmierzanie małych ilości nie jest dla mnie problemem raczej robienie tych koncentratów i wyliczone ilości nie na mój opryskiwacz :(, który chcę wypełnić maksymalnie miksturą. Proszę o pomoc.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję, i zapraszam do czytania innych postów.
UsuńMam pytanie czyli koncentrat przygotowuję się tylko z kredy i octu 6% tak? jak mam go przechowywać w cieple czy zimnie i czy ma być zamknięty? Wole dopytać bo nigdy go nie robiłam zazwyczaj opryskiwałam drożdżami lub pokzywą. Z góry dziękuję za odpowiedź Sabina
OdpowiedzUsuńTak, koncentrat przygotowuje się z kredy octu i wody. Przechowywać należy w miejscu chłodnym, piwnica, schowek. Butelkę trzeba opisać i zakręcić.
UsuńDzień dobry. Jakie są proporcje jeśli mam gotowy octan wapnia w proszku?
OdpowiedzUsuń2CH3COOH + CaCO3 → (CH3COO)2Ca + H2O + CO2↑
OdpowiedzUsuń2CH3COOH + Ca(OH)2 → (CH3COO)2Ca + 2H2O
Octan wapnia mozan zrobic z octu spirytousowego i wapna budowwlaneo tylko wapna budowlanego trzeba dac 30% mniej
Dzień dobry, czy do OW i HB można domieszać preparat na bazie jodyny z jednego z wpisów na tym blogu czy nie ma sensu? Jeżeli nie to w jakich odstępach można pryskać.
OdpowiedzUsuńDzień dobry, nie ma sensu łączyć, proszę pryskać w odstępach 7 dni,
UsuńNiestety już nie można kupić kredy malarskiej. A kreda do tablic też nie jest typową kredą. Kupiłam wapno hydratyzowane i nic - klapa. Nic się nie dzieje. Ratunku. 😭😭😭😭😭
OdpowiedzUsuńJak często można stosować taki oprysk na pomidory
OdpowiedzUsuń