środa, 8 kwietnia 2015

Hortensja ogrodowa - uprawa

Hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla). Krzew zrzucający liście na zimę, osiąga 1,5m wysokości.

http://magia-ogrodu.blogspot.de/2015/04/hortensja-ogrodowa-uprawa.html


Moja hortensja została odmłodzona około 14 lat, temu. Stary krzew był ogromny, w związku z czym zajmował dużo miejsca w ogrodzie. W pierwszym założeniu hortensja miała być całkowicie usunięta, jednak po dwóch dniach prac ogrodowych zrobiła mi się pustka na nowej rabacie, potrzebowałam czegoś wysokiego do 1,5m. Nie miałam nic innego pod ręką,  wybrałam najmłodszą, najładniejszą część ze starej hortensji i wsadziłam w zaplanowane miejsce. Nasadzenie miało być czasowe, a zostało do dziś. Hortensję wsadziłam w zwykła ziemię ogrodową o odczynie obojętnym. Pięknie się przyjęła, rozkrzewiła i zakwitła jeszcze tego samego roku.

Podłoże i kolor Hortensji
Hortensja może rosnąć w każdej glebie, nie jest szczególnie wybredna, jednak ziemia powinna być zasobna w materię organiczną i stale lekko wilgotna. Słyszę często, że hortensja zmienia kolor w zależności od kwasowości gleby, jednak to nie jest do końca prawda. Kolor hortensji można zmienić dostarczając do podłoża glin (ałun potasowy, sodowy lub amonowy). Stosuje się go od wczesnej wiosny do pojawienia się pierwszych kwiatów. Można zastosować gotowy nawóz barwiący do hortensji. Nie można zabarwić białych hortensji. 





Najlepiej rośnie w półcieniu i w cieniu. W pełnym słońcu też będzie ładnie rosła pod warunkiem, że nie zabraknie jej wody w czasie suszy. Na słonecznym stanowisku pojawia się problem w bardzo upalne dni. W samo południe kwiaty hortensji więdną, wyglądają brzydko, dopiero pod wieczór odzyskują piękną formę. Dokładne ścółkowanie cz- I, ściokowanie cz-II  ziemi pod hortensją zatrzymuje na długo wilgoć i wzbogaca glebę w substancje organiczną.

Przycinanie Hortensji - czy usuwać kwiatostany?
Hortensja ogrodowa kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Na zimę zostawiamy zdrewniałe pędy. W środku zimy wyglądają jak zaschnięte patyki. W przyszłym roku z uśpionych oczek wyrosną krótkie gałązki z kulami kwiatów. Czasem słyszę, że wysuszone patyki hortensji wyglądały brzydko i dla tego zostały usunięte, no cóż po usunięciu starych pędów, wiosna wyrosną nowe silne pędy, ale w pierwszym roku nie zakwitną.Uschnięte kwiaty można ściąć, albo zostawić na krzewie do wiosny nawet do maja. Zimą stanowią ozdobę i chronią gałęzie przed zimnymi wiatrami.  Krzew hortensji, jest piękny, mało wymagający, długowieczny.

Hortensja bardzo łatwo się rozmnaża przez podział. Można podsypać krzew ziemią, najlepiej kompostową,  usypując lekki kopczyk. Po miesiącu po odgarnięciu ziemi, boczne gałęzie powinny się ukorzenić, można je odciąć i wsadzić w docelowe miejsce. Jeszcze innym sposobem sadzonkowania jest ukorzenianie młodych przyrostów wierzchołkowych. Ścinamy przyrosty na długość 20 cm. Usuwamy czubek wzrostu,wkładamy do wilgotnego podłoża w zacienionym zakątku ogrodu i pilnujemy żeby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Na ładną sadzonkę trzeba czekać do następnego sezonu. Pomimo że się dość szybko ukorzeni to jednak trzeba czekać, aż pędy wyrosną, zdrewnieją i na wiosnę zakwitną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz