poniedziałek, 25 maja 2015

Przywrotnik - zdrowe oczy, piękna skóra

Przywrotnik  Alchemilla Alpina . Nazewnictwo regionalne: nawrotnik, gwiazdosz, gojnik, gęsi ślad, gęsie łapki, lwia łapa




Przywrotnik zauroczył mnie od początku, jak tylko zagościł na mojej rabacie i chociaż troszkę za bardzo się rozrastał i tak należał do grona moich pupili. Na  szczęście nie rozłazi się bezładnie po rabacie tylko tworzy zwarte, niskie kępy. Rośnie w towarzystwie hortensji ogrodowej i bodziszków wielkokwiatowych, piwonii, w lekko wilgotnej próchniczej glebie. Kwitnie od połowy maja.  Kwiaty są koloru żółtego.

Około 200 gatunków i odmian przywrotnika cechują te same właściwości. Ziele przywrotnika powinno być zbierane od wiosny do początku zawiązywania owoców. Suszyć należy w temperaturze 50 st. C.

Przywrotnik można spotkać najczęściej na łąkach, w wilgotnych lasach o trawiastym poszyciu, przy leśnych ścieżkach, na nasypach i przydrożach. Wymaga gleb pulchnych, głębokich, trochę podmokłych, dobrze znosi gleby gliniaste, nie lubi wapnia.



Kiedyś często z rana przyglądałam się błyszczącym wilgotnym listkom i zastanawiałam się skąd na listkach bierze się rosa, skoro inne rośliny jej nie mają.



Przywrotniki na brzegu liścia posiadają wypotniki, które wydalają wodę w postaci kropelek, a zjawisko to zauważyć można wczesnym rankiem. Niektórzy badacze twierdzą, że „rosa przywrotnikowa" zawiera różne związki chemiczne.

Fructus Alchemillae - „Rosę przywrotnikową” zbiera się do słoiczków bardzo wczesnym rankiem, potem przelewa do buteleczek z ciemnego szkła i przechowuje w lodówce. Zbiór rosy z przywrotników jest oczywiście rzeczą wymagającą cierpliwości i czasu.

Skład chemiczny do końca nie jest poznany. Zawiera olejek eteryczny, garbniki (ok. 8-10 %), saponiny, kwasy organiczne, znaczne ilości witaminy C, flawonoidy, karotenoidy, gorycze, żywicę, sole mineralne. Rosa zawiera aminokwasy, cukry, kwasy fenolowe, flawony, związki terpenowe i sole mineralne.

Jedno jest pewne, rosa przywrotnika przywraca blask w oczach. Czasem kiedy oczy mam zmęczone, a pod oczami czają się sińce, zrywam wczesnym rankiem listki  przywrotnika i przyklejam pod oczami. Rosa przywrotnika powoduje, że listki przyklejają się do skóry, można z tymi listkami pod oczami spokojnie wypić poranną kawę i zjeść śniadanie, same listki nie odpadną.Skóra wokół oczu robi się elastyczna, nawilżona, znikają cienie. Czasem też robię okłady na oczy z gazy nasączonej w odwarze.

Tonik do twarzy: 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić. Dodać 2 łyżki soku z cytryny oraz 200 ml wina wytrawnego białego oraz 1 łyżkę spirytusu salicylowego, mrówczanego lub kamforowego, wymieszać. Przechowywać w lodówce.

Tonik ma działanie; wybielające, przeciwzapalne, pojędrniające, obkurczające pory i naczynia krwionośne, przeciwzaskórnikowe.

Do pielęgnowania skóry, można stosować odwar, przemywać twarz i szyję 2 razy dziennie.

Napar z przywrotnika działa ujędrniająco  na skórę, zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i likwiduje przebarwienia i plamy. Dodaję go chętnie do mojego kremu .



Zastosowanie: zaburzenia trawienne, biegunka, choroba wrzodowa, nieżyt jelit, zapalenie odbytu, hemoroidy, żylaki kończyn, plamice, trądzik różowaty, kruchość i przepuszczalność naczyń krwionośnych, uogólnione stany zapalne i wysiękowe w organizmie, nadmierne i bolesne krwawienia miesiączkowe. Stany zapalne naczyniówki i spojówki. Stany zapalne jamy ustnej i gardła. Trudno gojące się rany, kontuzje sportowe, siniaki, krwiaki podskórne, obrzęk stawów.


Okłady na rany, wypryski, opuchnięte i kontuzjowane miejsca (odwar). Przemywanie skóry trądzikowej, łojotokowej, z rozszerzonymi porami i naczyniami krwionośnymi (odwar). Świeże zmielone ziele z dodatkiem oleju lnianego do okładów na wypryski, trudno gojące się rany, zmiany łuszczycowe, liszaje, owrzodzenia kończyn.

Odwar: 1 łyżkę ziela świeżego lub suchego i rozdrobnionego zalać 1 szklanką wody, gotować 5 minut, odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić.

Najlepiej jest pić go 4 razy dziennie po 100-150 ml przy nieżycie przewodu pokarmowego. W pozostałych schorzeniach 2 razy dziennie po 100 ml. Przy zapaleniu odbytu i hemoroidach stosować lewatywy z mocnego odwaru (2 łyżki ziela na 1 szklankę wody).

Odwar można stosować również do płukania jamy ustnej, gardła, do okładów na oczy (30 minutowe).
Płukanki leczą stany zapalne dziąseł oraz bolesne nadżerki w jamie ustnej. Ponadto do płukania stóp przy nadmiernej potliwości.

Tak łączę piękne z pożytecznym.




1 komentarz:

  1. To cenna roślin lecznicza i jednocześnie ozdobna . Rośnie u mnie od kilku lat Przywrotnik ostroklapowy . W łazience zawsze stoi buteleczka z octem przywrotnikowym ( ocet jabłkowy lub winny) . Piję także w różnej postaci na swoje schorzenia i polecam innym.

    OdpowiedzUsuń