czwartek, 14 maja 2015

Czosnaczek w kuchni i kosmetyce

Czosnaczek pospolityAlliaria petiolata.  Jest pospolity w naszych lasach, kwitnie na biało. Zazwyczaj w czerwcu. Ten rok jest wyjątkowy już od początku maja jest tego ziela pod dostatkiem.  Jest to roślina dwuletnia. Liście są sercowato-trójkątne, brzegiem grubo ząbkowane. Wysokość 30-100 cm, rzadko od 15 do 130 cm. W pierwszym roku wegetacji wyrasta rozeta liści blisko gruntu, która pozostaje zielona przez zimę. Wiosną drugiego roku wykształca dorosłą, kwitnącą postać. Po wydaniu nasion liście obumierają, sucha łodyga z częścią owoców pozostaje jeszcze przez lato.




Chodzę od dwóch tygodni na spacery do lasu żeby choć trochę nazbierać, a tu proszę pod płotem rośnie jak chwast, w zasięgu ręki. Fajnie że mogę co dzień zerwać trochę listków do sałatki, albo sosu. Czas jednak pomyśleć o zapasach. Jeszcze trochę i czosnaczek zaginie, trzeba będzie czekać do przyszłej wiosny.


Występuje głównie w lasach liściastych i zbiorowiskach skrajów lasów, także w załomach skalnych i obrzeżach dróg. Preferuje gleby gliniasto-piaszczyste i żwirowe o dużej zawartości próchnicy i składników pokarmowych.

Młode listki czosnaczku są soczyste, delikatne, o wyraźnym smaku czosnku. Najlepiej spożywać na surowo, dodawać jak sałatę do kanapek, do surówek.  Posiekane liście czosnaczku dodaję też do pieczonych i duszonych mięs, twarożku, można też dodać do pieczywa czosnkowego -  chleb domowy.

Posiekany czosnaczek  zwilżam alkoholem 40% i pozostawiam na 2 godziny, a potem dopiero zalewam ciepłym olejem, tranem lub mieszanką  olejów. Po tygodniu olej ma przyjemny czosnkowy zapach i smak. Dodany do sałatek wspomaga wątrobę i chroni ją przed kamieniami.

Uroda
Czosnaczek i nasiona kozieradki dodane do oleju lub tranu w proporcji 1:1 to dobry środek regenerujący, odżywczy, poprawiający stan zdrowotny skóry, włosów i paznokci.

Szczególnie, gdy jest przygotowany na tranie i oleju rokitnikowym.  Podnosi odporność na infekcje, poprawę zdolności regeneracji naskórka, włosów i paznokci, jest źródłem  siarki, fitoncydów, witaminy F, A, D, E.
Przepis Dr. Różańskiego




Tak sporządzony olej używam jako jednego ze składników kremów, na pół godziny przed myciem włosów, wcieram troszkę takiego oleju w skórę głowy i we włosy.  Do potrzeb kulinarnych czosnaczek i kozieradkę zalewam olejem rzepakowym.

 Po dwóch tygodniach od zalania używam jako przyprawy do sałatek, surówek, sosów i mięs duszonych oraz pieczonych, do twarożku.

Można dodać liście do octu jabłkowego.

Nalewka z czosnaczku ma właściwości obniżające cholesterol, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, żółciopędne, rozgrzewające, odkażające.

Nalewka ze świeżych surowców czosnaczku i kozieradki w stosunku 1:1 wspomaga czynności wątroby i trzustki, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie ran owrzodzeń i oparzeń.

Oczywiście zioła zbieram z terenów wolnych od herbicydów. Z lasów, łąk i ogrodu. W ogrodzie stosuję wyłączne ekologiczne środki ochrony roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz